AC ve DC arasındaki farklar nelerdir?

AC ve DC arasındaki farklar

Elektrik enerjisi, Alternatif akım (AC) veya Doğru akım (DC) şeklinde mevcuttur. Alternatif akımda akım, frekansa bağlı olarak saniyede 50 veya 60 kez yönü tersine çevirir.
AC ve DC arasındaki farklar aşağıdaki tabloda özetlenmiştir;

https://www.traditionrolex.com/18

FarklarAlternatif akım (AC)Doğru akım (DC)
Akımın akış yönüBir devreden geçen bir alternatif akım belli bir frekansta yönünü tersine çevirir.Devreden geçen bir doğru akım yön değiştirmez.
FrekansAlternatif akımın frekansı, gerilim ve akım yönünün kaç kez tersine çevrildiğini belirtir Frekans 50 Hz ise akımın 50 kez yön değiştirdiği anlamına gelir.Doğru akımın frekansı her zaman sıfırdır. Çünkü asla yönünü değiştirmez.
Elektronlarının hareketiElektronlar hareketin yönünü negatif ve pozitif kutuplar arasında değiştirirElektronlar yalnızca negatif kutuptan, pozitif kutba doğru hareket eder
Akım büyüklüğüAnlık akımın büyüklüğü zamanla değişmektedir.Saf DC için büyüklük her an sabittir. Ancak, darbeli DC için değişkendir.
Güç faktörü0 ile 1 arasında değişir.Her zaman 1’dir.
Pasif yükEmpedans (Reaktans ve Direnç Kombinasyonu).Yalnızca direnç.
Dalga tipiSinüzoidal, Trapezoidal, Kare, Üçgen.Saf DC ve Titreşimli DC.
Elektrik enerjisinin iletimiBir güç sisteminde, gücü iletmenin geleneksel yöntemi HVAC iletim sistemidir. Kayıplar HVDC iletim sistemine göre daha fazladır.İleri teknoloji cihazlar kullanılarak yapılan HVDC güç iletim sisteminde, kayıplar HVAC sistemine göre daha azdır.
Çevrimİnvertör yardımı ile DC beslemeden dönüşebilir.Bir redresör yardımı ile AC beslemesinden dönüşebilir.
Yük tipiDirenç, endüktif ve kapasitif tip yük bağlanabilir.Yalnızca direnç tip yük bağlanabilir.
KaynakAG Jeneratör.DC Jeneratör ve akü, pil gibi kaynaklar.
TehlikeTehlikelidir.Aynı güç oranı için AC’den daha tehlikelidir.
Dalga formuAC ve DC arasındaki farklar nelerdir? 1AC ve DC arasındaki farklar nelerdir? 2
UygulamalarKonut, endüstriyel ve ticari ekipmanların çoğu AC’de çalışır.Cep telefonları, Elektrikli Araç, Galvanik kaplama, El feneri vb.