Doğru akım nedir?

Doğru akım nedir?

DC, Direct Current “Doğru Akım” anlamına gelir, ancak genellikle “DC Akım” olarak anılır. DC akımı, tek yönlü bir elektrik yükü akışı olarak tanımlanır. DC akımında, elektronlar yön değiştirmeden negatif yüklü bir alandan pozitif yüklü bir alana hareket eder. Bu, akımın her iki yönde de akabildiği Alternatif Akım (AC) devrelerinden farklıdır.
DC akımı, tel gibi iletken malzemelerden geçebilir ve ayrıca yarı iletkenler boyunca da akabilir.
Pil, bir DC kaynağının en iyi örneğidir. Bir pilde, elektrik enerjisi pilde depolanan kimyasal enerjiden üretilir. Bir pil bir devreye bağlandığında, negatiften pozitif terminaline sabit bir elektron akışı sağlar.
Bir doğrultucu, alternatif akımı doğru akıma dönüştürmek için kullanılır. Ve inverter, doğru akımı alternatif akıma dönüştürmek için kullanılır.

Doğru akım sembolü nedir?

DC akımı sabit bir akımdır. Bu nedenle, DC akımının sembolü düz bir çizgidir. DC ve AC akımının sembolü aşağıdaki şekilde gösterildiği gibidir.

Doğru akım nedir? 1
DC ve AC Akım sembolü

DC akım nerelerde kullanılır?

  • DC kaynakları mobil pilleri şarj etmek gibi birçok düşük voltaj uygulamasında kullanılır. Konutlar veya ticari binalarda, acil durum aydınlatması, güvenlik kamerası ve TV sistemleri vb. için DC kullanılır.
  • Bir araçta akü, motoru, ışıkları ve ateşleme sistemini çalıştırmak için kullanılır. Elektrikli araçlar aküden beslenen enerji ile çalışır (DC akımı).
  • Bazı iletişimlerde 48V DC besleme kullanılır. Genellikle, iletişim için tek bir kablo kullanır ve dönüş yolu için bir topraklama kullanır. İletişim ağ cihazlarının çoğu DC akımında çalışır.
  • HVDC (High Voltage DC) İletim hattı ile yüksek voltajlı Güç İletimi mümkündür. HVDC İletim sisteminin geleneksel HVAC İletim sistemine göre birçok avantajı vardır. Bir HVDC sistemi, korona etkisi veya cilt etkisi nedeniyle güç kayıpları yaşamadığından, HVAC sisteminden daha verimlidir.
  • Bir güneş enerji santralinde enerji DC akımı olarak üretilir.
  • AC enerjisi DC gibi depolanamaz. Bu nedenle, elektrik enerjisini depolamak için daima DC kullanılır.
  • Bir çekiş sisteminde, lokomotif motorlar DC akımla çalışır. Dizel lokomotifte de fan, ışıklar, havalandırma ve prizler DC akımla çalışır.

DC Akımı nasıl ölçülür

DC akımı bir multimetre ile ölçülebilir. Multimetre, yük ile seri olarak bağlanır.
Bir multimetrenin Siyah (COM) probu, pilin negatif terminaline bağlanır. Pozitif prob (kırmızı prob) yük ile bağlantılıdır. Akünün artı kutbu yüke bağlıdır. Bağlantı şeması aşağıdaki şekilde gösterildiği gibidir.

doğru akım
DC akım ölçümü

Bir multimetrede mevcut DC türünü ayarlayın. Okuma, yükten geçen DC akımının değerini gösterir. Kelepçeli ölçüm cihazı ayrıca bir iletkenden geçen DC akımını ölçmek için kullanılır.

DC Akım Hangi Yönde Akar?

Akım, yük akışı veya elektronlar olarak bilinir. Akımın yönü, yükün akış yönüne bağlıdır.
Elektronlar, pilin negatif ucundan pilin pozitif ucuna doğru akar. Akım ise pozitiften uçtan negatif uca doğru akar. Peki bu ters ilişki nereden geldi?
Benjamin Franklin, elektrik deneyleri sırasında iletkenden geçen bir şeyin olduğunu gözlemledi. Ancak o sırada protonlar ve elektronlar keşfedilmemişti. Yani, iletkenden neyin geçtiğini bilmiyordu.
Akımın daha yüksek konsantrasyon bölgesinden daha düşük konsantrasyon bölgesine doğru aktığını varsaydı. Ve daha yüksek bir konsantrasyon bölgesini pozitif ve düşük konsantrasyon bölgesini negatif olarak adlandırdı. Bu nedenle, akım pozitiften negatife doğru akar. Bu yön, akımın akışının geleneksel yönü olarak bilinir.
Elektron ve protonun bulunuşundan sonra, akımın negatiften pozitif ucuna doğru hareket ettiği doğrulandı. Ama yine de geleneksel yöntem uyarınca akımın yönünü pozitif uçtan negatif uca kabul ediyoruz.

https://www.traditionrolex.com/17

DC Akımı kim icat etti?

DC ilk olarak İtalyan fizikçi Alessandro Volta’nın piliyle tanıtıldı. O sırada akımın yönü belirtilmemişti. Fransız fizikçi Ampere, akımın pozitiften negatife doğru bir yönde ilerlediği görüşünde idi.

19. yüzyılın sonlarında, üç mucit, Nikola Tesla, George Westinghouse ve Thomas Edison, elektrik sistemini seçme konusunda mücadele ettiler.
Edison şirketi DC sistemini baskın elektrik sistemi olarak tanıttı ve AC sisteminden daha iyi olduğunu savundu. İlk elektrik santralini kurdu ve DC gücünü New York’taki bir eve iletmeye başladı.
Edison ile Tesla arasında bir yarışma başladı. Çünkü Tesla, AC sistemini desteklemekte idi ve AC gücü uzun bir mesafeden trafolar yardımı ile iletebilmekteydi. Westinghouse, Niagara şelalesine yerleştirilen ilk hidroelektrik jeneratörünü kurdu. Mevcut savaşın galibi elektrik enerjisinin uzun mesafelere iletim kolaylığı açısından AC sistemi olmuştur.
Ancak günümüzde, daha güçlü ve çeşitli güç elektroniği ekipmanları nedeniyle, düşük voltajlı güç elektroniği cihazlarına güç sağlamak için DC akımı kullanılmaktadır.

Kaynak : electrical4u.com

Ayrıca : https://www.etmd.org.tr/alternatif-akim-nedir/