YTÜ – ETMD İşbirliği ile ”Elektrik Tesisat Mühendisliğinde Yeni Yaklaşımlar” Dersi

Yıldız Teknik Üniversitesi ve ETMD işbirliği ile YTÜ kampüsünde Elektrik Tesisat Mühendisliğinde Yeni Yaklaşımlar dersi açılmıştır. Bu kredili derste öğrencilere mezuniyetten sonra kendilerini neyin beklediğini sektörde öncü üyelerimiz ile anlatıyoruz.

İlk ders olan ”Proje Tasarım ve Müşavirlik” HB Elektrik Genel Müdürü Sayın Umut Ekici ve Meslektaşı Sayın Çiğdem Toprak tarafından verildi.

YTÜ - ETMD İşbirliği ile ''Elektrik Tesisat Mühendisliğinde Yeni Yaklaşımlar'' Dersi 1

Sayın Umut Ekici’ nin açıklamaları;

Geleceğin mühendislerine ilham kaynağı olmak ve iş hayatının kapılarını aralamak için Yıldız Teknik Üniversitesi’nde gerçekleşen bir etkinlikte bulunduk. Bu özel günün konuşmacısı olarak, öğrencilere sektördeki fırsatlarını ve iş yaşamını anlattık.

ETMD olarak, genç yeteneklere rehberlik etmek ve onların kariyer yolculuklarını desteklemek bizim için büyük bir gurur kaynağıdır. Bu etkinliğin, geleceğin parlak mühendislerinin yetişmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Tüm öğrencilere başarılar diliyoruz ve mühendislik alanındaki yolculuklarında başarılı olmalarını umuyoruz.

YTÜ - ETMD İşbirliği ile ''Elektrik Tesisat Mühendisliğinde Yeni Yaklaşımlar'' Dersi 2

İkinci ders olan ”Kompanzasyon” Elektra Elektronik Transformatör Ar-Ge Müdürü Ender Kasım tarafından verildi.

Sayın Ender Kasım’ın açıklamaları;

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencilerine Kompanzasyon Çözümleri dersi ile teorik bilgilere ek olarak pratik deneyimler de aktardık.

Geleceğin mühendislerine ve teknoloji profesyonellerine yönelik bu derste, sektörde mevcut uygulama örnekleri ile teorik ve pratik bilgiler paylaşıldı. Üniversite sanayi işbirliğine büyük önem veren Elektra Elektronik, öğrencilere sektör profesyonelleri rehberliğinde pratik beceriler kazandırmayı sürdürmeyi planlıyor.

YTÜ - ETMD İşbirliği ile ''Elektrik Tesisat Mühendisliğinde Yeni Yaklaşımlar'' Dersi 3

Dersin üçüncü haftasında; EKT Mühendislik Genel Müdürü ve ETMD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Cemil Topak ”Teklif ve ihale süreç yönetimi, elektrik malzemeleri, şantiye yönetimi” dersini tamamladı.

Sayın Cemil Topak’ın açıklamaları;

Her hafta birbirinden kıymetli tüzel üye firmalarımızın ders anlatacağı bu projemiz, öğrencilerimizin mezun olmadan sektörümüzü tanımaları ve onların kariyerine ışık tutma anlamında bizler için gurur kaynağı oluyor. Ders verecek meslektaşlarımıza başarılar diliyoruz.

YTÜ - ETMD İşbirliği ile ''Elektrik Tesisat Mühendisliğinde Yeni Yaklaşımlar'' Dersi 4

Dersin dördüncü haftasında; Tüzel Üyelerimizden SIEMENS A.Ş. Enerji Yönetimi Bölümü’nden Elektrik-Elektronik Mühendisi Sayın Hilmi Uysal ”Orta gerilim Trafolar, Panolar, Koruma” dersini tamamladı.

Dersin beşinci haftasında; Tüzel Üyelerimizden TEKSAN JENERATÖR Uzman Proje Mühendisi Sayın Samet Bekiroğlu ve Proje Mühendisi Sayın Mustafa Gönenç ”Jeneratörler” i anlattı.

Dersin altıncı haftasında; Tüzel Üyelerimizden Türk Prysmian Ürün Müdürü Sayın Kaan ULUSOY, Endüstri Satış Müdürü Sayın Onur ÇAKAR Pazarlama ve İletişim Şefi Sayın Emrah KEBAPCI, İnsan Kaynakları Gelişim ve Akademi Müdürü Sayın Pelin ALPASLAN ”OG, AG Kabloları”nı anlattılar.

Dersin yedinci haftasında; Tüzel Üyelerimizden EAE Pazarlama Müdürü Sayın Ender DEMİRAY ”Busbarlar, Kablo taşıma sistemleri”ni anlattı.

Dersin dokuzuncu haftasında; Tüzel Üyelerimizden ABB’den Ürün Pazarlama Müdürü Sayın Batuhan UYAR ve Sayın Erol GARİP, Ürün Pazarlama Uzmanı Sayın Didem ENGİN ve Sayın Ezgi GÜNTÜRK, Teknik Tanıtım ve Dizayn Uzmanı Sayın Burak EMİR ”AG koruma, panolar, MCC , motor yolverme sistemleri”ni anlattılar. Ders anlatımı sırasında YTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Ozan ERDİNÇ sınıfa ziyarette bulundu.

Dersin onuncu haftasında; Tüzel Üyelerimizden WÖMNER Genel Müdürü Sayın Faruk BAŞAR ”Enerji kalitesi”ni anlattı. Dersin son dakikalarında Sayın Başar öğrencilerle sohbet ederek kariyerleri için önerilerde bulundu ve dernek üyeleri olarak her zaman destekleyeceklerinin altını çizdi.

Dersin on birinci haftasında; Tüzel Üyelerimizden UVA AYDINLATMA Tasarım Koordinatörü Sayın Andaç ÇİLİNGİR, Aydınlatma Tasarımcısı Sayın Çağlasu ÇAĞLAYANGİL ve Satış Destek Müdürü Sayın Namık DEMİRAĞ ”Temel Aydınlatma Kavramları”nı anlattılar.

Dersin on ikinci haftasında; Sektörümüzün öncü firmalarından BTS Yangın Şirket Müdürü Sayın Ahmet Levent CEYLAN, ”Zayıf Akım Sistemleri” ni anlattı. Ders sonrası Sayın Levent CEYLAN öğrencilerle sohbet etti ve kariyer hedefleri hakkında görüşlerini alarak öğrencilere önerilerde bulundu.

Dersin on üçüncü haftasında; Sektörümüzün öncü firmalarından ve üyelerimizden Power Elektronik Genel Müdürü Sayın Vedat EMANET ve Proje Satış Mühendisi Sayın Sezer GÜLÜM ‘Yenilenebilir Enerji Sistemleri, Elektrikli Araçlar” ı anlattılar. Ders sonrası Sayın Vedat EMANET öğrencilerle sohbet etti, kariyer hedefleri hakkında önerilerde bulundu ve firmalarına davet etti.

Dersin on dördüncü ve son haftasında; Sektörümüzün öncü firmalarından ve üyelerimizden EATON Dijital Pazarlama Müdürü Sayın Pınar BİLGE ”Dijital Pazarlama” konularını anlattı. Sayın Bilge son haftanın son dersini yaptıktan sonra öğrencilerle sohbet etti ve kariyerleri için kendi uzmanlık alanından öneriler paylaştı.

Sayın Bilge’nin sözleri;

ETMD ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen koordineli dönemlik ders programı kapsamında, genç mühendis adaylarımız ile birlikte #Dijitalpazarlama dersini tamamlamanın mutluluğunu yaşıyorum.Dijitalleşmenin iş ve pazarlama üzerine etkilerini konuştuğumuz bu pırıl pırıl meslektaş adaylarımıza güzel ve başarılı bir kariyer diliyorum. Yolları açık olsun. Emeği geçen herkese teşekkürler.

Ders programı :

HaftaTarihKonularFirmalarEğitimci
104/10/2023Proje tasarım ve müşavirlikHB ElektrikUmut Ekici
211/10/2023KompanzasyonElektraEnder Kasım
318/10/2023Teklif ve ihale süreç yönetimi, elektrik malzemeleri, şantiye yönetimiEKTCemil Topak
425/10/2023Orta gerilim Trafolar, Panolar, KorumaSiemensHilmi Uysal
501/11/2023JeneratörlerTeksanDeniz Ar
608/11/2023OG, AG KablolarPrysmianTamer Yavuztürk
715/11/2023Busbarlar, Kablo taşıma sistemleriEAEEnder Demiray
822/11/2023Ara SınavETMD
929/11/2023AG koruma, panolar, MCC , motor yolverme sistemleriABBBurak Emir
1006/12/2023Enerji kalitesiWömnerFaruk Başar
1113/12/2023Temel Aydınlatma KavramlarıUVA AydınlatmaUğur Volkan Varlık
1220/12/2023Zayıf akım, Yangın, Acil anons, Telefon, Data sistemleri, CCTV, Kartlı geçiş, TelevizyonBTSLevent Ceylan
1327/12/2023Yenilenebilir enerji sistemleri, Elektrikli araçlarPower ElektronikVedat Emanet
1403/01/2024Dijital PazarlamaEatonPınar Bilge
1510/01/2024FinalETMD

Ders saati : 13:00 – 16:00