NVent Duyuru

Su ve Elektrik sektörlerinde global ölçekte lider şirketlerden olan Pentair Plc. (NYSE: PNR) 1 Mayıs 2018 tarihinden itibaren firmanın elektrik departmanını nVent Electric (NYSE:NVT) ismi altında şirketleşeceğini açıklamıştı. Pentair ve nVent iki ayrı şirket olarak faaliyetlerine devam edecek.

Pentair hem endüstriyel hem de konutlar için pompa, filitreleme, tuzdan arındırma gibi su ürün gruplarını üretmeye devam edecek, nVent ise elektrik panoları, 19” kabinler, termal yönetim sistemleri ve bağlantı elemanları gibi ürünlere odaklanacak.

2.1 milyar USD cirosu ve 9.000 çalışanı olan nVent, Caddy, Erico, Hoffman, Raychem, Schroff and Tracer gibi markaları bünyesinde bulundurmakta.

3 Mayıs tarihinde Dubai’de gerçekleştirilen lansman ile nVent in Ortadoğu, Afrika ve Türkiye ile ilgili strateji ve vizyonu tanıtıldı. 100’e yakın nVent iş ortağının katıldığı lansmanda söz alan Ortadoğu, Afrika ve Türkiye ülke müdürü Ediz Yanıkoğlu ; Günümüzde global firmaların şirketlerin güçlü olduğu ürünlere odaklanarak uzman oldukları konularda büyüme stratejisini izlediklerini, buna paralel olarak nVent oluşumunun; elektrik sektörünün ihtiyaçlarına yönelik ürün geliştirme ve belirlenen ulaşım, veri merkezleri, ticari konut gibi sektörlere odaklanma açısından büyük bir fırsat olduğunu ifade etti. Yanıkoğlu, geçtiğimiz 6 sene boyunca Türkiye’de olmaktan ve her sene artan cironun memnuniyet verdiğini, Türkiye’ ile olan işbirliğinin güçlenerek artmasını umduğunu belirtti. Hızlı gelişen ülkeler arasında konumlandırılan Türkiye’nin orta ve uzun vadeli planlarında daha fazla yatırım yapılmasının değerlendirildiğini belirtti.

Türkiye satış müdürü Cengiz Askeroğlu ise Türkiye’nin yerli ürün üretme projeleri kapsamında; genel elektronik, savunma, demir yolu ve bilişim sektörlerindeki işbirliklerinden memnuniyet duyduklarını ifade etti. Özellikle Türk savunma sanayisinin yükselişi ile birlikte çözüm sunulan ürünlerin geleceği ile ilgili ümitli olduklarını kaydetti. Diğer yandan bilişim alanında veri merkezleri, akıllı güç dağıtım sistemleri (iPDU) ve veri merkezi izleme-yönetme çözümleri (DCMS) ile Türkiye’de faaliyetlerin arttırılarak, yurt dışında olduğu gibi Türkiye’de de bilişim sektörünün en önemli firmaları arasında girmeyi hedeflediklerini ifade etti.