Medicabil Ailesine Enerji Verimliliği Konusu Anlatıldı

Elektrik Mühendisleri Derneği (ETMD) Bursa Temsilcisi Olgun Şafak Karabiber ve Elektrik Mühendisi Şevki Dükkancılar’ın konuşmacı olarak katıldığı seminerde Medicabil Sağlık Grubu yöneticileri ve çalışanlarına ‘Enerji Verimliliği’ konusu anlatıldı.

Medicabil Ailesine Enerji Verimliliği Konusu Anlatıldı 1

Bursa Özel Medicabil Hastanesi çok amaçlı toplantı salonunda gerçekleştirilen seminerde konuşan ETMD Bursa Temsilcisi Olgun Şafak Karabiber, derneklerinin faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. ETMD’nin sektörlerinin ve sektör temsilcilerinin çağın gereklerine uygun olarak gelişimlerine katkı sunmak amacıyla kurulan gönüllülük esaslı bir dernek olduğunu anlatana Olgun Şafak Karabiber, ayrıca dünya genelinde gündem olan enerji verimliliği hakkında çalışmalar yürüterek, bilgi ve tecrübelerini kurumlarla paylaştıklarını söyledi.

Enerji tasarrufu doğaya karşı da sorumluluğumuz

Olgun Şafak Karabiber’in ardından enerji verimliliği konusunda bir sunum gerçekleştiren Elektrik Mühendisi Şevki Dükkancılar ise dünya genelinde artan nüfus, azalan doğal kaynaklar ve teknolojinin gelişimi ile enerjiye gereksinim duyan yapı ve araçların çeşidinin çoğalması ile bu ihtiyacın her geçen gün arttığını söyledi. Şevki Dükkancılar, dünya genelinde enerji kaynaklarının hala yüzde 60’nın fosil yakıtlardan elde edildiğini hatırlattı.

Tasarruf bilinci en güçlü önlemimiz olacaktır

Şevki Dükkancılar, enerjiyi verimli kullanmanın, artık yalnızca tasarruf değil, doğaya karşı da bir sorumluluğumuz haline geldiğini hatırlatarak şunları söyledi:

Medicabil Ailesine Enerji Verimliliği Konusu Anlatıldı 2

Bunu insan yaşamının lüksünü kısıtlamadan yapmanın günümüzde bir çok yolu var. Yapılarda verimli enerji sistemleri kurmak, doğru şekilde kullanmak, yalıtım, zorunlu kalmadıkça araç kullanım oranımızı düşürmek, gereksiz olan tüm enerji sarfiyatını engellemek tasarruf yapmamızı sağlayacak basit birkaç yöntemden bazıları. Dünyada alternatif enerji kaynaklarına yatırım artıyor. Bu konuda ülkemizde de sevindirici gelişmeler yaşanıyor. Bireysel olarak da tasarrufa dönük bilinç ve eylemlerimizi arttırmamız, dünya genelinde yaşanan bu soruna karşı en güçlü önlemlerimiz olacaktır.