Havaalanlarında Çevre Güvenlik Sistemleri

Havaalanlarında Çevre Güvenlik Sistemleri 1

Havaalanlarında Çevre Güvenlik Sistemleri

Havaalanlarında Çevre Güvenlik Sistemleri 2

Havaalanlarında güvenlik, her zaman yüksek ve öncelikli güvenlik olmasına rağmen havaalanının çevresi ve çevre hattının güvenliği çoğu zaman eksik çözümlerle korunmaya çalışılmaktadır.

Havaalanı içinde oluşabilecek tehditler için alınması gerekli önlemler artık standart haline gelmiş ve tanımlanmışlardır. Fakat rastgele tehditler için alınacak önlem ve müdahale konuları henüz bir çözüm ve standartlaşmaya ulaşmamıştır. Mesela en basit olarak havaalanı tel çitini aşarak pist bölgesine ulaşabilen evcil veya yabani bir hayvan uçuş güvenliğini tehdit edebilmektedir.

Herhangi bir tesis için oluşturmuş olduğunuz güvenlik zinciri bu zincirin en zayıf halkası kadar güçlü olacaktır. Dolayısıyla havaalanı içinde alınmış olan onlarca güvenlik önlemine karşın dış çevredeki güvenlik zafiyeti havaalanı işletmesini bir anda çok büyük tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya bırakacak ve güvenlik güçlerinin zamanında müdahale şansını azalmış olacaktır.

Havaalanlarında Çevre Güvenlik Sistemleri 3

Havaalanı çevre hattını tek başına standart ve/veya akıllı video içerik analizine sahip kameralar ile çözmek yetersiz kalacaktır. Akıllı video içerik analizli kameraların sis, yoğun kar veya yağmur, gece karanlığı vb. iklim koşullarında hatalı alarm oranı artmaktadır.

Havaalanı tel çit hattını korumaya almak için en doğru çözüm, iki bağımsız algılama sistemini kombine bir şekilde kullanmaktır. En uygun çözüm, ikili telçit hattında akıllı video analiz özelliklerine sahip kameralar ve telçit üzerine monte edilecek fiber optik sensor kablolu sistemin bütünleştirilmesidir.

Havaalanlarında Çevre Güvenlik Sistemleri 4

Bu iki sistemi bütünleştirerek kullanırken algılama sonrası sahada caydırıcı ve uyarıcı siren ve/veya flaşörler kullanmak doğru bir uygulama olacaktır.

Çok farklı özel bölgelere sahip havaalanlarında, tehdit  telçit bölgesine yaklaşmadan 300-500 m uzaktan özel Radar sistemleri ile yakalamakta ayrıca mümkün olmaktadır. Telçit hattına çok yakın araç veya yaya trafiği varsa Radar sistemini uygulamak pek mümkün olmayacaktır.

Dış çevresel tehditlere karşı algılama sonrası müdahale için mobil bir ekip sürekli hazır bir şekilde beklemeli ve duruma göre merkeze canlı görüntü ve ses aktarabilecek donanımlara da sahip olmalıdır.

Havaalanlarında Çevre Güvenlik Sistemleri 5

Bandweaver, tesis çevresindeki fiber optik kablo sensörü (telçit veya toprak altı fiber optik kablo sensor) ve bu sensöre bağlı FenceSentry/DAS ürünü ile 20 km lik çevre uzunluğuna sahip bir tesiste 5 metre yanılma payı ile tehdit algılama işlevini yerine getirirken aynı zamanda modüler ve gelişmiş yazılım çözümü Maxview sayesinde CCTV, geçiş kontrol, acil anons, görsel uyarı sistemlerinin yanında üst platformlar olan Scada, DCS vb. sistemleri TCP/IP, Modbus protokolleri üzerinden bütünleştirerek Havaalanı işletmelerine yenilikçi çözümler sunabilmektedir.

Havaalanlarında Çevre Güvenlik Sistemleri 6

http://btsyangin.com.tr/