ETMD Tüzel Üyelerinden Teknik İpuçları – WÖMNER

WÖMNER Sizler İçin Hazırladı

THDi’ye karşı THDu:

Akım harmoniği mi yoksa gerilim harmoniği mi daha kritiktir?


Akım harmoniği doğası gereği kaynaktan çıktıktan sonra takip ettiği rotada distorsiyona etki eder.
Gerilim harmoniği ise trafo özelinde harmonik oluşturan veya oluşturmayan tüm yüklere eşit oranda etki etmektedir.
Akım harmoniği ısı kayıplarına ve EMC sorunlara sebep olurken, gerilim harmoniği arızalara, ömrün kısalmasına ve aşırı yüklenmelere sebep olabilir.
Her ne kadar akım harmonikleri yüzdesel olarak daha yüksek olduğu için dikkat çekse de gerilim harmoniklerinin seviyesi daha kritiktir.

Supraharmonik Nedir?

THD (Toplam harmonik distorsiyon) anlamını ciddi şekilde yitirmiş bir tabirdir. 50Hz ile 2500Hz arasındaki harmoniklerin fourier serisine göre toplamını ifade etmektedir.
Supraharmonikler ise 2kHz ile 150kHz arasındaki frekanslara verilen isimdir. Distorsiyonun frekansı yükseldikçe tehlikesi artmaktadır.
Dolayısıyla tüm frekasnların temiz olduğunu düşünürsek 3kHz seviyesinde %5 olan bir distorsiyon, THD için %0 olarak karşımıza çıkarken supraharmonik olarak %5 ölçülür.
Wömner Güç Kalitesi Çözümleri olarak uzun yıllardır hem supraharmonik ölçüm ve analizi yaparken hem de supraharmonik filtreyi çözümlerimiz arasında sunmaktayız.
GES inverterler, Elektrikli araç şarj istasyonlarının yaygınlaşması ile beraber çok kısa süre içerisinde bu başlık daha yaygın hale gelecek.

Harmonik Filtre Reaktörü Ne İşe Yarar?

Literatürdeki adı detuned reaktördür. Kapasitör şok reaktörü, antirezonans reaktörü, damping reaktörü vb şekilde nadiren de isimlendirilebiliyor. Temelde ise devrede endüktif reaktansdır.
Her ne kadar Türkçe isminden dolayı harmonikleri filtre ettiği sıklıkla düşünülse de genellikle gerilim harmoniğine pozitif etki ederken bazen akım harmoniğinin yükselmesine de sebep olabilir.
Doğru kullanım sebebi kapasitörün yükselen frekanslara (harmonikler) karşı azalan empedansını dengelemek bazen de yükseltmektedir.
Bu sayede;
· Kapasitörlerin harmonik akımlar tarafından yüklenmesi engellenir,
· Kapasitörlerin, trafo veya yükler ile devrede düşük frekanslı rezonans oluşumu engellenir.
· Kontaktör ve kondansatörün ömrü çok daha uzun olur.

WÖMNER’ den daha fazlası için:

https://www.womner.com/