ETMD Tüzel Üyelerinden Teknik İpuçları – TEKSAN

TEKSAN Sizler İçin Hazırladı

Jeneratör setlerine iyi bir bakım programının uygulanması, işletme ve ekonomik ömrünün uzun olması için en önemli faktördür. Planlı bakımlar ile birlikte jeneratör seti her an hizmete hazır durumda olabilecek ve arıza riskleri minimuma inecektir. Bakım ve servis hizmeti, konusunda uzman ve ilgili belgelere sahip jeneratör imalatçılarından alınmalıdır.

Jeneratör setleri için en temel konulardan bir tanesi de jeneratör setlerinin oluşabilecek çeşitli hatalara karşı korunmasıdır. Düşük motor yağ basıncı, motor hararet, aşırı hız, aşırı gerilim, düşük gerilim, aşırı akım, kısa devre vb korumalar ile oluşabilecek hatalardan jeneratör setinin korunması sağlanarak ekonomik ömrü garanti altına alınmış olunur.

GSM ve internet teknolojileri ile desteklenen Jeneratör Seti Uzaktan İzleme ve Yönetim Sistemi,
uzaktan jeneratör izleme ve gerektiğinde müdahale etmeye olanak sağlayan, son derece kullanışlı ve
uygun maliyetli web tabanlı bir çözümdür. Uzaktan izleme ve yönetim sistemi sayesinde;
Belirli arıza durumlarında tepki ve müdahale süresini ciddi oranda kısaltır,
Olası arızaların önceden farkedilmesini sağlanıp arızanın önüne geçilir,
Jeneratör setinin çalışma saati, ne kadar enerji ürettiği, çalışırken elektriksel ve mekaniksel
parametrelerinin kontrolü gibi operasyonel maliyetlerin azaltılmasına olanak sağlanır,
Servis ve bakım zamanı gelen jeneratörlere daha kolay bakım planı yapılması sağlanır,
GPS modülü sayesinde çalınmaları durumunda jeneratörlerin konum bilgisi ile yer tespiti yapılarak
hırsızlığa karşı önlem alınmış olunur.

Senkronizasyon sistemi jeneratör setinin bir şebeke veya başka bir jeneratör seti ile birlikte yükü beslemesidir.
Küçük güçteki jeneratör setlerinin senkronize edilmesiyle kurulan sistem; büyük güçteki tek bir jeneratörün kullanılmasına göre avantaj sağlamaktadır. Avantajlar sırayla; Düşük ilk yatırım bütçesi, Esnek kullanım, Güvenilir sistem, Servis ve bakım kolaylığı, teslimat ve yedek parça temininde kolaylıktır.

Hibrit jeneratör sistemi; geleneksel jeneratör setlerine ilaveten güneş ve rüzgar enerjisi gibi farklı enerji kaynaklarını kullanarak, enerjinin depolanmasını sağlar ve verimli/çevre dostu enerji kaynağı sunar. Değişken devirli dizel jeneratör, batarya depolama sistemi ve yenilebilir enerji kaynaklarının bir araya gelmesi ile oluşan hibrit jeneratörlerin kullanımı sayesinde operasyonel maliyetlerde ciddi avantajlar sağlanmaktadır.
Hibrit jeneratör sistemi ile jeneratör çalışma süresi %80’ lere varan oranda azalır, yakıt tüketiminde %65’ e kadar tasarruf sağlanır, daha uzun aralıklarda servis ve daha az teknik personel gerektirir, yatırım geri dönüş süresi 1,5 yıla kadar düşürür ve sistemin kullanım ömrünü arttırır.

TEKSAN’ dan daha fazlası için:

https://www.teksan.com/tr/