ETMD Tüzel Üyelerinden Teknik İpuçları – Sylvania-Lighting

Sylvania-Lighting Sizler İçin Hazırladı

Hava, su ve yüzeyler, sağlığımıza ve çevremize zarar verebilecek virüsler (Koronavirüs dahil), bakteriler ve küf sporları gibi mikro organizmaları yayma özelliğine sahiptir. UV-C teknolojisi hava, su ve yüzeylerin arıtılması ve dezenfeksiyonunda, mikroorganizmaların DNA veya RNA’sını yok etmenin, çoğalmalarını engellemenin ve onları etkin bir şekilde devre dışı bırakmanın kanıtlanmış bir yoludur.

Belirli bir mikroorganizmayı yok etmek için hangi radyasyon dozunun gerekli olduğunu belirlerken, mesafeyi ve reflektör tasarımını göz önünde bulundurarak, armatürün gerçek UV-C ışınımını bilmek önemlidir. Dezenfeksiyon amacıyla kullanılan UVC lambaları, UVC dalga boyuna, dozuna ve radyasyona maruz kalma süresine bağlı olarak potansiyel sağlık ve güvenlik riskleri oluşturabilir. Armatürün uygun bir şekilde tasarlanması önemlidir. Aynı zamanda bazı UVC lambaları ozon üretir. Ozon solunması hava yolunu tahriş edebilir. Bu nedenle Ozone-free UV-C lambalar kullanılmalıdır.

Titreme (flickering), ışık yoğunluğunun zaman içindeki hızlı değişimidir. Titreşim, varyasyonların yoğunluğuna ve hızına bağlı olarak görünür veya algılanamaz olabilir.
Görünür titreme gözle algılanır ve beynimiz tarafından bilinçli olarak kaydedilir. Aydınlatmadaki titreme genellikle insan gözü tarafından doğrudan algılanmasa da, göz yorgunluğu, uzun süre maruz kaldıktan sonra baş ağrısı, hassas kişiler için daha ciddi problemler (örn. nöbetler), video kaydında bozulma, teknik ekipmanın çalışmasına müdahale gibi sorunlara neden olur.

Hem genel aydınlatma hem de görev aydınlatması için her zaman titreşimi azaltılmış lambalar/armatürler tercih edilmelidir. Aydınlatma ortamındaki titreme, düşünüldüğünden çok daha önemlidir. Daha az titremeye sahip bir LED seçmek, hemen hemen tüm aydınlatma çözümlerinde performansı artıracaktır.

Sylvania-Lighting ve daha fazlası için:

https://www.sylvania-lighting.com/en-int/