Endüstriyel Tesislerde Elektronik Güvenlik Sistemlerine Bütünleşik Yaklaşım

Endüstriyel Tesislerde Elektronik Güvenlik Sistemlerine Bütünleşik Yaklaşım 1

Endüstriyel tesislerde en çok karşılaşılan güvenlik riskleri arasında şiddet, hırsızlık, sahtecilik, sabotaj, dışardan izinsiz giriş sayılabilir. Pek çok üretim tesisi dışarıdan sızma ve girişlere karşı oldukça yetersizdir.

Endüstriyel Tesislerde Elektronik Güvenlik Sistemlerine Bütünleşik Yaklaşım 2

Günümüzde şirketlerin fikri ve fiziki varlıkları korumak için yeni teknolojilere sahip elektronik güvenlik sistemlerinin kurulumunun yapılması mutlaka gerekli hale gelmiştir. Eski teknolojilere sahip mevcut sistemler içinde güncelleme ve iyileştirme yapma ihtiyacı gerekli hale gelmiştir. Elektronik güvenlik açısından konuya bakıldığında, kullanıcılar artık çoklu güvenlik teknolojilerini birleştiren bir yazılım çözümüne ihtiyaç duymaktadır¬lar. Bu yazılımlar ile gerçek zamanlı iletişim kurulabilmesi, daha az kaynakla daha hızlı karar verilebilmesi, daha verimli eylemler ve daha sağlam bilgi oluşturmak için toplanan verilerin birleştirilebilmesi gereklidir.

Etkili bir tesis güvenlik sisteminin üç hayati konuya hizmet etmesi gerekir:

1-olay tespiti (olumsuz eylemi keşfetme veya algılama),

2-geciktirme (olumsuz ilerlemeye engel olma) ve

3-müdahale (tehdidin etkisiz hale getirilmesini sağlamak için güvenlik personeline zaman tanıma)

Koruma için birleşik yaklaşım.

Entegre elektronik güvenlik çözümü sayesinde belirli koruma katmanları aynı anda oluşturulabilmektedir. Örneğin daha başlangıçta sabotaj eylemi caydırılmaya çalışılırken diğer katmanlarda ise tespit, uyarı, aksiyon ve müdahale için yönlendirme yapabilir.

Bu şekilde bütünleşik bir sistem tasarlandığında acil durum operasyonlarını emniyet ve güvenlik sistemleriyle doğru bir şekilde oluşturarak güvenlik riskini azaltmaya, sürekliliği ve üretkenliği artırmaya yardımcı olunabilir. Örneğin olay anında, yazılım üzerinden tek toplu bildirim ile kilit kişi ve güvenlik personelleri aynı anda bir dizi işlem yapabilirler. Bunlar kameraların otomatik veya manuel kontrolü, olaya ilk müdahale edecek kişilerin tespiti, bu kişilerin hızla kritik alanlara erişebilmesi için kapı kilitlerinin otomatik açılması veya yetkisiz kişilerin hareket kabiliyetini düşürmek için erişimi engellenecek alanların kapılarının kilitlenmesi gibi birçok senaryoyu sayabiliriz.

Entegre teknoloji

Endüstriyel Tesislerde Elektronik Güvenlik Sistemlerine Bütünleşik Yaklaşım 3

Tesis çevre duvarında veya tel çit hattında tehdit algılama sistemi, kamera sistemi, geçiş kontrol sistemi, diğer elektronik sistemler ile yazılım üzerinden network tabanlı iletişim gibi akıllı servisler sayesinde koordineli tepkiler oluşturulabilir ve böylece süreç sıkı bir şekilde kontrol edilebilir. Tek bir yazılım arayüzü üzerinden elektronik sistemlerin izlenmesi ve kontrolü mümkün hale gelebilmektedir. Bu yaklaşım aynı zamanda sistemin uygulanması, işletimi ve bakımının tüm aşamalarında karmaşıklığı en aza indirir.

Sahada bir olay olursa, güvenlik ve tesis çalışanları olayı gerçek zamanlı olarak bilirler. Tesis yönetimi doğru bilgileri doğru insanlara hızlı bir şekilde ulaştırabilir ve hemen harekete geçebilir. Bu hızlı yaklaşımlar ve tepkiler riski azaltır ve aynı zamanda güvenliği de artırır.

Günümüzün gelişmiş yazılım ve donanım teknolojisi, proses kontrol odasından tesis çevresine koruma sağlayabilir ve böylece üretim operasyonunun tüm varlıklarını izleme ve koruma seçeneği sunar.

Bandweaver firmasınca üretilen tesis çevresindeki sensörü (telçit veya toprak altı fiber optik kablo sensörleri ) ve FenceSentry/DAS ( Distributed Acoustic Sensor) sistemleri ile tehdit algılama işlevini yerine getirirken aynı zamanda modüler ve gelişmiş yazılım çözümü Maxview platformu sayesinde yukarıda bahsettiğimiz tüm bu sistemleri entegre ederek yenilikçi bir çözüm sunmaktadır.

Endüstriyel Tesislerde Elektronik Güvenlik Sistemlerine Bütünleşik Yaklaşım 4
BTS YANGIN GÜVENLİK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ