Elektrik Tesisatınızı Yaz Tatiline Hazır Hale Getirmek İçin Üç İpucu

Elektrik Tesisatınızı Yaz Tatiline Hazır Hale Getirmek İçin Üç İpucu 1

 

Elektrik Tesisatınızı Yaz Tatiline Hazır Hale Getirmek İçin Üç İpucu

Alper Çelebi

Teknik Tanıtım ve Dizayn Müdürü

Elektrifikasyon

Yaz sezonu yaklaşırken, tatiller için hepimiz çok heyecanlıyız. Sahilde uzanmak, denizde yüzmek veya yeni kültürleri keşfetmek, zihinlerimizi giderek daha fazla meşgul ediyor gibi görünüyor. Ama evinizi heyecan verici bir gezi için terk etmeden önce aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler var.

İlk olarak, evde kullanılmayan tüm elektrikli aletleri kapatmak iyi bir fikirdir. Bu, buzdolabı veya dondurucu için geçerli olmayabilir, ancak TV’nizi kapatın, kesinlikle tatildeyken kullanılmaz. Lambalar ve multimedya cihazları prizden çekilmelidir, çünkü kullanımda olmasalar bile elektrik tüketirler. Özellikle ampuller aşırı ısınabilir ve en kötü durumlarda yangına sebebiyet verebilir. Tabii ki sensör kontrollü dış mekan aydınlatması açık kalabilir. Evlerde elektrik sistemi genellikle sürekli enerjili kalacak olan cihazlarda, örneğin fırın veya hırsız alarmı için bir veya daha fazla devre ile tasarlandığından, bunları diğerlerinden kolayca ayırt edebilirsiniz.

Kaçak akım cihazlarınızı (RCD) son 12 ay boyunca test etmediyseniz, şimdi bunu yapmak için mükemmel bir zamandır. Kaçak akım koruma anahtarları, arıza akımlarını tespit edip etkilenen devreyi keserek herhangi bir kişinin elektrikle doğrudan veya dolaylı olarak temas etmesini önler. Kaçak akım koruma anahtarlarının hala sağlıklı bir durumda olup olmadığını kontrol etmek için cihazın önündeki test düğmesine basabilirsiniz. Devrenin bağlantısını kesmezse derhal bir profesyonel elektrikçi tarafından değiştirilmelidir.

Ardından, elektronik ekipmanınızın harici güç dalgalanmalarına karşı korunduğundan emin olun. Yıdırımlar, aşırı gerilimlere sebep olarak cihazın zorlanmasına neden olabilir, bu da yangın çıkması dahil ciddi hasara neden olabilir. ABB’nin sigorta kutularına takılan aşırı gerilim koruyucu cihazları (parafudurlar), aşırı gerilimleri toprağa zararsız bir şekilde yönlendirerek hassas elektronik ekipmanlarınızı bu tehlikelere karşı koruyabilir. Profesyonel bir elektrikçi, eviniz için uygun parafudurları kurmanıza yardımcı olacaktır.

Tatile giderken dolabınızda veya derin dondurucunuzda bıraktığınız yiyeceklerinizin güvende kalması için kaçak akım koruma anahtarlarınınn yanına bir elektrik profesyoneli tarafından monte edilen otomatik kapama üniteleri ilave önlemlerden biri olacaktır. Yıldırım gibi beklenmeyen olaylar nedeniyle yaşanan geçici ani aşırı gerilimlerden dolayı kaçak akım anahtarlarının devreyi açmasına neden olur ve sistem enerjisiz kalır. Bu tip durumlarda sistemin yeniden enerjilenebilmesi için kaçak akım rölesinin otomatik olarak yeniden kapanması gerekmektedir ve F2C-ARH bu görevi üstlenir. Otomatik olarak yeniden enerjilendirilen buzdolabınız ise siz tatildeyken tam performansı ile çalışmaya devam eder.

ABB-free@home® gibi otomasyon teknolojilerini kullanarak evinizi akıllı bir eve zaten yükselttiyseniz, eviniz varlığınızı simüle ederken daha huzurlu hissedebilirsiniz. Evinizin “dolu” görünmesini kolaylaştıracak senaryoları kolayca oluşturabilirsiniz: sabahları açılması için panjurları programlamak, akşamları ışıkların yanması, hatta TV’nin otomatik olarak açılıp kapatılması – olasılıklar neredeyse sınırsızdır.

Pencere sensörleri, evinizi yetkisiz erişime karşı korumak için de çok kullanışlıdır. Pencere kolunun o anki pozisyonunu izler ve ev otomasyon sistemi üzerinden durum değişikliği bilgisini gönderir. Akıllı bir evin en önemli kısmı, interkom sistemidir; çünkü ön kapınızı, bulunduğunuz yerden, akıllı telefonunuzla kontrol etmenizi sağlar. Akıllı telefonunuz size zili çalan birisinin olduğunu bildirdiğinde, plajda güneşin tadını çıkardığınızı hayal edin. Örneğin ABB-Welcome interkom sistemine entegre edilmiş kamera modülü, bahçenizin bakımını yapan kişiye izin vermek için kapı kilidini açmanıza izin verir.

Özetlemek gerekirse:

  • Tatiliniz boyunca kullanılmayacak olan tüm cihazları kapatın ve fişini çekin. Elektrik akışı olmadığında, cihazların aşırı ısınma riski yoktur. Ayrıca elektrikten de tasarruf edersiniz!
  • İlgili tüm koruma sistemlerinin kurulu olduğundan ve doğru çalıştığından emin olun. Bir parafudur, elektronik cihazlarınızın dalgalanmalardan zarar görmemesini sağlarken, kaçak akım koruma anahtarı size ve ailenize elektrik çarpması riskini azaltır. Otomatik sigortalar, evinizdeki devreleri kısa devrelerden ve aşırı yüklenmelerden kaynaklanan hasarlara karşı korur. Ayrıca örneğin F2C-ARH otomatik kapama ünitesiyle, siz tatildeyken yaşanan bir yıldırımda istenmeyen şekilde atan kaçak akım koruma anahtarınızı otomatik olarak yeniden enerjilendirebilirsiniz ve böylece derin dondurucunuzdaki yiyecekleriniz güvende kalacaktır.
  • İstenmeyen “ziyaretçilere” karşı, siz uzaktayken varlığınızı simüle etmek için akıllı evinizin ayarlarını hazırlayın. Işıkları ve panjur kontrolleri evde normal bir işleyiş varmış gibi göstermek için programlayın.
  • Bu küçük adımlar, evinizin güvenliğini sağlamada uzun bir yol kat edecek ve en önemlisi, zihninizi serbest bırakarak iyi bir tatil geçirmenin tadını çıkaracaksınız!

Elektrik Tesisatınızı Yaz Tatiline Hazır Hale Getirmek İçin Üç İpucu 2

 

ABB