Bağımsız Araştırma Şirketi Verdantix’ten, Schneider Electric’e Green Quadrant Liderlik Ödülü

Özellikle enerji yönetimi, raporlama, bakım ve perakende portföy yönetimi konularında sürdürülebilirlik yeteneklerinin yanı sıra, Akıllı Bina geliştirmeleri konusundaki pazar lideri IoT başarılarıyla Schneider Electric, Green Quadrant Liderlik Ödülü’ne layık görüldü.

Enerji yönetiminin dijital dönüşümü ve otomasyon alanında lideri ve 2021’de dünyanın en sürdürülebilir şirketi Schneider Electric, bağımsız araştırma şirketi Verdantix’in son raporu, Green Quadrant: Akıllı Binalar için IoT Platformları 2022’de lider olarak seçildi ve ödüle layık görüldü. Dünyanın dört bir yanında çok sayıda şirketin Schneider Electric uzmanlığına duyduğu güvenin etkili olduğu bu ödülde, şirketin ESG alanındaki üstün çalışmaları ve yüksek sürdürülebilirlik puanı da rol oynadı.

Binaların iklim değişimiyle mücadelede sürdürülebilirlik ve potansiyel etki açısından en büyük fırsatlardan bazılarını sunduğunun bilincinde olan Schneider Electric, pazar lideri sürdürülebilirlik yönetimiyle açık bir yenilik platformu olan EcoStruxure™ Building ile bina yönetim altyapısını modern ve gelecekte olabilecek değişikliklere hazırlıklı hale getiriyor. İş birliğine dayalı Nesnelerin İnterneti (IoT) çözümü, her tür binayı akıllı hale getirmek için ölçeklenebilir, güvenli ve global bir mimariye sahip konumda. EcoStruxure Building, bina verimliliğini en üst düzeye çıkarmak, konfor ve verimliliği optimize etmek ve bina değerini artırmak için bir Ethernet IP omurgası üzerinden güvenli bir şekilde donanım, yazılım ve hizmetlere bağlanıyor.

Akıllı Binalar için IoT Platformları analizinde değerlendirilen tüm tedarikçi tekliflerini analiz eden Verdantix danışmanlarından Dayann Charles, konuyla ilgili değerlendirmesinde “Çeşitli bina varlıklarını, perakende organizasyonlarını ve tesis hizmetleri firmalarını yöneten organizasyonların, Schneider Electric’i tercih etmesi gerektiğine inanıyoruz.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

Schneider Electric’in sürdürülebilirlik için pazar lideri IoT özellikleri düşünecek olursak, ESG konusunda iddialı hedeflere sahip işletmeler, sürdürülebilirlik çabalarını desteklemek amacıyla Schneider Electric ve özellikle de EcoStruxure Kaynak Danışmanından mutlaka faydalanmalı. Schneider Electric, akıllı binalar alanında yeteneklerini bir araya getirmeye kendini adamış bir şirket. Bina sahipleri, operatörler ve yatırımcıların sürdürülebilirlik hedeflerini aşmasına yardımcı olmak amacıyla Schneider Electric, Planon dahil sektördeki diğer yenilikçilerle ortak hareket ediyor. Schneider Electric ve Planon’un birlikte yeni nesil akıllı bina portföy yönetimi çözümleri oluşturması ve akıllı bina sistemleriyle işletme süreçlerini geliştirmelerini çok önemli buluyoruz. Satın alanların gereksinimlerinin çoğunu karşılayan Planon, ayrıca Verdantix liderler çeyreğinde de yer aldı.

Schneider Electric Chief Strategy Officer görevinde çalışan Manish Kumar da konu hakkında şunları söyledi: “Verdantix tarafından 2022 yılında ‘Green Quadrant: Akıllı Binalar için IoT Platformları Değerlendirmesi’nde tekrar lider olmaktan gurur duyuyoruz. EcoStruxure Building platformu, dünyanın dört bir yanındaki müşterilerin binalarını modernleştirmesine, geleceğe hazır hale getirmesine ve binanın karbon emisyonlarını azaltma, bina sakinlerinin refahı, verimli operasyonlar ve gelişmiş esneklik gibi stratejik hedeflere ulaşmasına yardımcı oluyor. Yeni gereksinimler ortaya çıktıkça ayarlanabilir olan pazar veya konum tabanlı emisyon özetlerinin yardımıyla, dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimizin ‘net sıfır’ hedeflerini gerçekleştirmesinde kalıcı bir etki yapıyoruz.

Green Quadrant Analizinin Sonuçları

Verdantix, tescilli Green Quadrant metodolojisini kullanarak Schneider Electric’in 10.000’den fazla müşteride yaklaşık 250.000 binada kullanılan IoT tekliflerini değerlendirdi. Green Quadrant analizine dayanarak Verdantix, Schneider Electric Advisor tekliflerinde aşağıdakiler de dahil olmak üzere dört temel güçlü yön belirledi:

· Kapsamlı enerji yönetimi, kapsamlı güç tüketimi ve üretim varlıkları: EcoStruxure Resource Advisor, portföy yöneticilerine her boyuttaki portföylerdeki enerjiyi izleme ve enerji tahmin modelleri oluşturma yetkisi verme yeteneğiyle tanınmıştır. EcoStruxure Microgrid Advisor, makine öğrenimini kullanarak mikro şebekelerin performansını optimize ediyor ve hem yolcu konforunda hem de genel sürdürülebilirlikte etkili değişiklikler yapmak için güç tüketimi hakkında daha iyi bilgiler sağlıyor.

· Sürdürülebilirlik ve karbon raporlaması: EcoStruxure Resource Advisor, sürdürülebilirlik gösterge tabloları aracılığıyla emisyon verileri ve karbon raporlaması sağlamak da dahil olmak üzere güçlü sürdürülebilirlik çözümleriyle de iyi bir puan aldı. Kullanıcılar, sürdürülebilirlik performanslarını Kapsam 3 sera gazı emisyonları veya Bilime Dayalı Hedefler girişimi (SBTi) hedefleri gibi hedef hedeflerine göre yakından takip ediyor. Sürdürülebilirlik gereksinimleri değişip ilerledikçe bile, CarbonMaps karbon veri yönetimi raporları sağlamak için geleceğe dönük bir çözüm olarak öne çıkıyor.

· Varlıklar için tahmine dayalı bakım: EcoStruxure Building Advisor’ın kapsamlı varlık izleme ve kestirimci bakımı, enerji tasarrufunu artırmak için enerji tüketimini, HVAC performansını, sürekli arıza tespitini ve tanılamayı analiz ediyor. Bu teknoloji, 22 tür bina varlığının dijital ikiz modellerinden yararlanıyor ve daha düşük kullanım sağlamak ve bina ekipmanı ile teknolojisinin uzun ömürlü olmasını sağlamak için 200.000’den fazla ekipman parçasını anonim olarak karşılaştırıyor

· Perakende portföy yönetimi: EcoStruxure Integrated Retail Management, portföy yöneticilerine perakende sitelerini uzaktan yönetmeleri ve takip etmeleri için ayak izleri, koşullar ve enerji tüketimi gibi metriklerin hem küresel hem de ayrıntılı görünümlerini sunuyor. Sağlanan içgörü, perakendecilerin teknoloji ve ekipman seçimleri konusunda daha etkili seçimler yapmalarını sağlıyor. Verdantix analizinde bu konuda şu açıklama yer alıyor: EcoStruxure Integrated Retail Management, perakende satışa adanmış çok az IoT teklifinden biri” konumunda. Çözüm, portföy yöneticilerinin tüm mağazalarına küresel bir bakış açısı kazanmalarının yanı sıra, bunları daha ayrıntılı bir düzeyde izlemelerine ve yönetmelerine de olanak tanıyor. Çözüm, önde gelen bir fast food restoran zinciri ve bir ev eşyası perakendecisi tarafından da uygulanmış durumda.”

Bu rapor, sekiz Schneider Electric ürününün analizini içeriyor: Tesisler ve enerji yönetimi için EcoStruxure Building Advisor; Sahadaki enerji kaynaklarının ve yüklerinin kontrolü için EcoStruxure Microgrid Advisor; EcoStruxure Resource Advisor enerji ve sürdürülebilirlik veri platformu; yolcuların katılımı için EcoStruxure Engage Enterprise mobil uygulaması; perakende müşteriler için EcoStruxure for Retail Entegre Yönetim Platformu, elektrik dağıtımı için EcoStruxure Asset Advisor ve erişim kontrolü için EcoStruxure Security Expert. Analize ayrıca Planon Workplace Insights ve Planon’dan The Smart Building Edition de dahildir.

İlgili kaynaklar:

Verdantix Green Quadrant: Akıllı Binalar için IoT Platformları 2022

www.se.com