ABB’nin Yeni Robotlu Üç Boyut (3D) Muayene Sistemi, Kalite Kontrol Testlerini Artık On Kat Daha Hızlı Hale Getiriyor

Ölçeklenebilen bu kalite kontrol hücresi sayesinde otomotiv, havacılık, ağır makine ve inşaat sektörleri için üretimin hızlanması, kalitenin ve verimliliği arttırılması ve israfın önlenmesi artık daha kolay

Bir insan saçı genişliğinin yarısından daha az kusurları tespit edebilen ve çıplak gözle farkedilemeyen Üç boyutlu (3D) Kalite Kontrol (3DQI) çözümü, zaman alıcı manuel inceleme ihtiyacını ortadan kaldırırken, hata ve hata olasılığını önemli ölçüde azaltır. 3D Kalite Kontrol hücresi, zaman alıcı manuel inceleme ihtiyacını ortadan kaldırırken, hata ve hata olasılığını önemli ölçüde azaltır. Sistem, verimliliği artırmanın yanı sıra, potansiyel iadelere yol açabilecek ürün hatası riskini en aza indirerek maliyetleri de azaltır.


3DQI’nin en önemli faydaları arasında hızla kombine olan ve 100 μm’nin altında bir hassasiyet ile modüler tasarımın sağladığı esneklik yer alıyor. Müşteriler artık tam ihtiyaçlarına göre özel bir çözüm üretebilmektedir.


3DQI esas olarak çevrimdışı test istasyonları için tasarlanmasına rağmen, modülerliği gelişen işletme ihtiyaçlarını karşılamak için özelleştirme veya genişletmeye izin verir. Çekim başına milyonlarca 3D noktayı taramak için tek bir 3D beyaz ışık optik sensörü kullanarak, incelenen parçanın orijinal bir CAD çizimiyle karşılaştırılabilecek ayrıntılı bir dijital modeli oluşturulabilir. Tüm bunları geleneksel CMM makinelere göre 10 kat daha hızlı yapılabilir.

Sensör, taşıma kapasitesi 20 kg’dan fazla olan herhangi bir robot tarafından taşınabilir. ABB’nin robot, lineer kızak, döner tablalarıyla uyumlu olması sayesinde, incelenebilecek parçaların boyutlarında sınır yoktur.


ABB tarafından son zamanda piyasaya sürülen akıllı, esnek çözüm portföyünde FlexArc® ve FlexLoader sistemlerine, yeni 3DQI muayene hücresi de katılmaktadır.

ABB Robotik Otomotiv Tier 1 İş Kolu Yöneticisi Tanja Vainio “Kaliteyi doğru bir şekilde ölçebilme ve kontrol edebilme yeteneği sayesinde ürünlerin tutarlılığa ulaşmasını, standartlara uymasını ve müşteri beklentilerini karşılamasını sağlamak artık hayati önem taşımaktadır. Geleneksel test yöntemleri hem çok zaman almakta, potansiyel kalite hataları ise genellikle sürecin çok geç aşamalarında yakalanabilmektedir. 3DQI hücremiz bu süreci otomatik hale getirerek hız, doğruluk ve tekrarlanabilirlikte geleneksel kontrol yeteneklerini aşmaktadır. 3DQI teknolojimizi İspanya’daki Tier 1 otomotiv tedarikçisi Benteler de dahil olmak üzere bir çok farklı otomotiv uygulamalarında pilot olarak uyguladık ve geliştirdik. 3DQI çözümünün, ürün kalitesini, iş hacmini ve güvenliği artırdığı kanıtlanırken, vasıflı iş gücünü başka görevlerde kullanabilmesi için işletmelere şans verildi . ‘’ dedi.

Sistem ayrıca çoklu işlemci teknolojisi kullanarak gerçek zamanlı olarak işlenen kapsamlı veri analizi sağlar. Dijital kayıtlar, çeşitli endüstrilerde ihtiyaç duyulan izlenebilirliği destekler. Müşterilerin daha fazla hataları önleyebilmelerini ve kalite ile verimliliği artırabilmesi için süreçlerini adapte edebilmelerini sağlar. Tüm ekipmanlar, kolay ve sezgisel programlama için ABB’nin güçlü RobotStudio® Sidio Planner Power Pack dahildir ve yeni kullanıcıların 3DQI çözümünü hızlı bir şekilde öğrenebilmesine olanak tanır.

3DQI muayene hücresi hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB’nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100’den fazla ülkedeki yaklaşık 110.000 çalışanı sürdürüyor.

www.abb.com.tr

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, robotik, makine otomasyonu ve dijital hizmetlerde bir öncü olarak otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar çok çeşitli endüstriler için yenilikçi çözümler sunar. Dünyanın önde gelen robotik ve makine otomasyon tedarikçilerinden biri olarak 400.000’den fazla robot çözümü sağlamıştır. Her ölçekteki müşterilerimizin üretkenliği, esnekliği, sadeliği ve çıktı kalitesini artırmasına yardımcı oluyoruz. Geleceğin bağlantılı ve kolaboratif fabrikasına geçişlerini destekliyoruz. ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, 53’ten fazla ülkede 100’den fazla lokasyonda 10.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir.

http://www.abb.com/robotics

ABB Logo