ABB, Uçtan Uca Rüzgar Enerjisi Portföyü Sunmak Üzere Temiz Enerji Start-up’ına Yatırım Yapıyor!

  • ABB Motion, rüzgar türbinlerinin performansını ve güvenilirliğini artırmaya yönelik önde gelen analitik yazılım sağlayıcısı WindESCo’nun azınlık hisselerini satın aldı.
  • Girişim sermayesi yatırımı, ABB’nin rüzgar portföyünü dijital tekliflerle tamamlayarak pazar erişimini rüzgar konvertörleri ve servislerinin ötesine taşımasına imkan tanıyacak.
  • Bu yatırım ABB’nin düşük karbonlu toplum taahhütlerinizi gerçekleştirmek için kilit rol oynarken aynı zamanda yenilenebilir enerji üretim sektöründeki konumunu güçlendirecek.

ABB Motion ve WindESCo, ABB’nin girişim sermayesi birimi ABB Technology Ventures (ATV) aracılığıyla şirketin azınlık hissesini satın alarak stratejik bir ortaklık imzaladı. ABD merkezli WindESCo, rüzgâr türbinlerinin performansını ve güvenilirliğini artırmaya yönelik önde gelen analitik yazılım sağlayıcısı. WindESCo’nun çözümlerinden yararlanacak bu yatırım, ABB’nin düşük karbonlu bir toplumun temel sağlayıcılarından biri olarak yenilenebilir enerji üretimi sektöründeki konumunu güçlendirecek. Şirketin rüzgâr türbinlerinin performansını ve güvenilirliğini sürekli olarak geliştirmesine, rüzgâr müşterilerine uçtan uca çözümler sunmasına ve dijital teklifleri için yeni bir pazar kanalı açmasına imkan tanıyacak. Yatırımın finansal detayları açıklanmadı.

WindESCo, rüzgar türbinlerindeki anormallikleri tespit etmek, düzeltici eylemler önermek ve sonuçlarını ölçmek için pazar lideri bir OEM agnostik varlık performansı izleme yazılımı geliştirdi. Şirket ayrıca, tesis çıktısını optimize etmek için rüzgar tesisindeki verilerden yararlanan bir uyandırma optimizasyon çözümü geliştirdi. ABB ve WindESCo, gelişme eşliğinde artık eksiksiz çözümler sunacak. WindESCo, yazılım teklifini daha da güçlendirmek için ABB’nin elektrik alanındaki uzmanlığından yararlanabilecek, ABB, orta gerilim ve alçak gerilim rüzgar türbinleri için rüzgar konvertörlerinin önde gelen bağımsız tedarikçisi olarak zaten dijital olarak etkinleştirilmiş rüzgar konvertörlerine dijital bir çözüm ekleyerek rüzgar portföyündeki boşluğu kapatacak.

ABB Motion Sistem Sürücüleri Bölümü Başkanı Chris Poynter “Bu stratejik girişim sermayesi yatırımı, enerji dönüşümünden daha fazla yararlanmamızı ve müşteri çözümleri portföyümüzü yenilenebilir enerji kaynaklarına ve karbonsuzlaştırmaya doğru kaydırmaya devam etmemizi sağlıyor. ABB’nin rüzgar portföyünü, WindESCo’nun güçlü dijital çözümleriyle tamamlayacak ve her iki şirketin de büyüyen rüzgar pazarındaki güçlü varlıklarından yararlanmasını sağlayacak. Bu kazan-kazan hareketi, müşteri tabanlarımıza bütünsel bir çözüm yaklaşımı sunacak ve ABB Motion’ın hizmet sunumunu genişletecektir. WindESCo’daki yetenekli ekiple yeni sinerjiler geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz,” dedi.

WindESCo’nun CEO’su ve kurucusu Mo Dua “Rüzgâr türbini konvertör verilerinde muazzam bir değer var. Çözümlerin çoğu mekanik sistemlere odaklanırken, elektrik sistemi üzerinde anlamlı bir etkisi olan hiçbir çözüm yok. ABB’nin öz sermaye yatırımı ve teknik işbirliğimiz, WindESCo’nun rüzgar endüstrisi için önde gelen kapsamlı varlık performansı izleme çözümü sağlayıcısı olma hedefiyle çözümlerini rüzgar türbini elektrik sistemine genişletmesine olanak tanıyacak. ABB’nin WindESCo’yu dijitalleştirme ortağı olarak seçmesinden memnuniyet duyuyoruz.” açıklamasında bulundu.

WindESCo’nun portföyü iki üründen oluşuyor: köklü rüzgar deneyimi ve yapay zekadan yararlanan Find, Fix, Measure (Bul, Düzelt, Ölç) adlı gelişmiş bir analitik çözümü ve Swarm™ adlı bir rüzgar santrali optimizasyon çözümü, her ikisi de rüzgar türbinlerinin performansını iyileştirmek ve rüzgar santrallerinin kar marjlarını artırmak için tasarlandı. Bu yatırım sayesinde WindESCo, ABB’nin 35 GW’ın üzerinde çalışan rüzgar varlığından oluşan kurulu sistem deneyimine erişebilecek. Elektrik uzmanlığının aktarılmasının yanı sıra bu, WindESCo’nun hem kara hem de açık deniz rüzgar türbinlerinde konvertörleri ve jeneratörleri etkileyen elektriksel anormalliklere karşı mevcut sorun tespitini genişletmesine yardımcı olacak. Bu, WindESCo platformunu daha da güçlendirecek ve büyüyen rüzgar endüstrisi için temel sorun noktalarını çözmeye yardımcı olacak.

ABB daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB’nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100’den fazla ülkedeki yaklaşık 110.000 çalışanı sürdürüyor.

www.abb.com

WindESCo’nun misyonu, her rüzgar türbininin daha iyi performans, güvenilirlik ve/veya tesis düzeyinde kontrol yoluyla mümkün olduğunca fazla enerji üretmesini sağlamaktır. Rüzgâr enerjisine aşırı odaklanmayı sürdüren WindESCo, sektörün teknik sorunlarını aktif bir şekilde ele alarak kâr marjlarını artırıyor. Şirketin platformu, 18 ülkede 21 türbin OEM’ini ve 74 türbin modelini kapsayan rüzgar santrallerini aktif olarak optimize etmektedir.