ABB Dinamik Montaj Paketi, Son Montaj Uygulamalarının Otomatikleştirilmesindeki Eksik Olan Son Parçayı Tamamlamaktadır!

Yeni kuvvet kontrol sensörleri, robotların son montaj sırasında üstlendiği görevleri doğru bir şekilde gerçekleştirmesini sağlayarak verimliliği, ergonomiyi ve kaliteyi geliştirir.

ABB’nin, Son Montaj uygulamaları için yeni tasarladığı Dinamik Montaj Paketi (FTA), araç gövdelerinin içindeki koltuklar, gösterge panelleri ve halılardan, aracın dışındaki kapılara, tamponlara ve tekerleklere kadar her şeyi araca monte edebilmek için hızlı, doğru ve güvenli bir otomasyon çözümü sunar. Gerçek zamanlı kameralar entegre kuvvet kontrol sensörlü kollar ile robot tutucuları sayesinde, robotun iş istasyonuna girerken araç gövdesinin konumunu tam olarak izlemesine olanak tanır.

Geleneksel olarak son montaj uygulamalarında kullanılan robotlar, hem AGV’lerin veya konveyörlerin titreşiminden, hem de üretim hattının hızındaki değişimlerden etkilenmiştir. Bu faktörler, üretimi yavaşlatmadan veya duraklatmadan takılacak olan parçaları otomobil gövdesiyle doğru bir şekilde hizalamayı zorlaştırmış, üretim sürelerini artırmış ve verimliliği azaltmıştır.

Dinamik Montaj Paketi tüm bu sorunları çözer. Çok amaçlı Video İzleme (UVT) kamerasıyla bir AGV veya konveyör üzerinde iş istasyonuna girerken araç gövdesinin konumunun robot tarafından hassas bir şekilde izlemesini sağlar. Beklenmedik hareketleri veya titreşimleri telafi etmek için, araç gövdesi önceden tanımlanmış bir konuma ulaştığında, robot kolundaki Uyumlu Görüntü Yönlendirme (CVG) kamerası, kapı kenarları gibi tutarlı referans noktaları için onu tarar. CVG kamerası, saniyede 30 ila 40 kare (fps) hızında görüntü alarak, bağlantı noktasının olması gereken yerde olup olmadığını ve takılan parçanın tam olarak konumlandırılmasını sağlamak için herhangi bir ayarlamanın gerekli olup olmadığını belirler. Ortam aydınlatmasında görüntü kalitesini etkileyebilecek değişiklikleri telafi etmeye yardımcı olmak için, her iki kamera da tutarlı bir aydınlatma sağlayan LED’ler içerir.

Robot kolu araç gövdesine doğru hareket ederken, ABB’nin entegre kuvvet kontrol sensöründen gelen geri bildirimler, örneğin kokpit konumlandırma pimleri veya kapı menteşeleri gibi tam konumu etkili bir şekilde bulmasına olanak tanıyarak parçaların milimetre hassasiyetinde araca takılabilmesini sağlar.

ABB Robotik Otomotiv OEM Genel Müdürü Michael Larsson “Bugün Son Montaj hatlarının (FTA) yüzde beşinden daha azı robotik otomasyondan yararlanıyor. ABB’nin yeni Dinamik Montaj Paketi, sektörde ezber bozan bir unsurdur. Karmaşık görevlerin hareketli bir hat ortamında güvenli, hızlı ve en yüksek hassasiyetle ele alınmasını sağlayan yeni Dinamik Montaj Paketimiz, bir sonraki otomasyon düzeyinin kilidini açarak otomotiv üreticilerinin verimliliklerini ve rekabet edebilirliklerini önemli ölçüde artırmalarına yardımcı oluyor ”dedi.

ABB, otomotiv endüstrisi için robotlara ve uygulamaya özel ekipmanlara ilave olarak, çok çeşitli üretim hücreleri ve ayrıca komple üretim çözümlerinin tasarım, planlama ve uygulamalarını sunmaktadır. ABB Ability ™ platformu sayesinde ise ayrıca müşterilerinin süreç optimizasyonu, filo yönetimi ve kestirimci bakım gibi çeşitli dijital hizmetlerden yararlanabilmesini de sağlar.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB’nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100’den fazla ülkedeki yaklaşık 110.000 çalışanı sürdürüyor.

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, robotik, makine otomasyonu ve dijital hizmetlerde bir öncü olarak otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar çok çeşitli endüstriler için yenilikçi çözümler sunar.  Dünyanın önde gelen robotik ve makine otomasyon tedarikçilerinden biri olarak 400.000’den fazla robot çözümü sağlamıştır. Her ölçekteki müşterilerimizin üretkenliği, esnekliği, sadeliği ve çıktı kalitesini     artırmasına yardımcı oluyoruz. Geleceğin bağlantılı ve kolaboratif fabrikasına geçişlerini destekliyoruz. ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, 53’ten fazla ülkede 100’den fazla lokasyonda 10.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir. 

www.abb.com/robotics

ABB Logo

 www.abb.com.tr