Ulusal Su Temini ve Drenaj Kurulu – Sri Lanka Teksan jeneratörlerini Tercih Etti

Sri Lanka’da iki su arıtma tesisi (WTP) ve iki pompa tesisi için enerji üreten Teksan, su arıtma tesislerinde kritik ekipmanlara güç sağlamak üzere dört farklı lokasyona ses yalıtımlı kabinlere sahip jeneratör setleri kurdu.

Sri Lanka’da güvenli içme suyu ve sanitasyonu sağlayan Ulusal Su Temini ve Drenaj Kurulu (NWSDB), kesintisiz güç için Teksan jeneratörlerini tercih etti. Sri Lanka’daki birçok su arıtma tesisi ve pompa dairesinde Teksan jeneratörlerini kullanan NWSDB, toplam nüfusun yüzde 50’sinden fazlasına hizmet vermektedir.

Sri Lanka’da iki su arıtma tesisi (WTP) ve iki pompa tesisi için enerji üreten Teksan, su arıtma tesislerinde kritik ekipmanlara güç sağlamak üzere dört farklı lokasyona ses yalıtımlı kabinlere sahip 1250 kVA, 1000 kVA, 650 kVA ve 150 kVA jeneratör setlerinin kurulumunu gerçekleştirdi.

1250 kVA konteyner tipi jeneratör

Greater Kandy’deki Su Arıtma Tesisinde (WTP); arıtma süreci havalandırma, pıhtılaşma, flokülasyon, çökeltme, filtreleme ve dezenfeksiyondan oluşmaktadır. Arıtma tesisi, SLS 614:1983’e (Bölüm I ve II, içme suyu kalite standardı) uygun içme suyu üretmektedir. Bu arıtma tesisi üçüncü aşama tamamlandığında günlük üretimi 115 bin m3 su üretecek şekilde tasarlandı.

Bu WTP’deki büyük elektrikli pompalar, arıtılmış suyla borulara basınç uygulayarak, dağıtım için arıtılmış suyun bulunduğu tanklara bağlanmaktadır. Elektrikli pompalara giden güç kesilir ise, su sistemi gerekli basıncı koruyamayacak ve bu da şebeke sisteminde su kaybına yol açacaktır. Bu nedenle elektrikli pompaların sürekli beslemede olması gerekmektedir. Teksan, 1250 kVA gücünde 1m’de 90 dBA ses seviyesine sahip özel tasarımlı konteyner kabinli jeneratör seti üreterek tesisin ihtiyacı olan gücü kesintisiz bir şekilde sağlayacaktır. Yarım milyona yakın insan, sürekli temiz su temini için Teksan Jeneratöre güveniyor.

1000 kVA konteyner tipi jeneratör

Kegalle’deki Hiriwadunna Su Arıtma Tesisi ile Kegalle ve Rambukkana bölgesinde yaşayan yaklaşık 40 bin tüketiciye güvenli su sağlanmaktadır. Bu tesisin tasarım kapasitesi saatte 350 m3 su olup, pik işletme debisi saatte 400 m3’tür. Tesiste arıtılan suyun depolanması için tanklar kullanılır ve bu tanklar hem konut hem de endüstriyel tesislere besleme sağlayan ana tesisat borularına bağlanır. Elektrikli pompaların yardımı ile su ihtiyacı karşılanmış olur. Bu sebeple elektrik kesintisi durumunda su dağıtımı durdurulacaktır. Bu proje için çözüm, tesisteki elektrikli pompaları çalıştıracak yüksek güçlü 1000 kVA jeneratörün kurulumu olarak belirlenmiştir.

Teksan, 1000 kVA gücünde 1m’de 90 dBA ses seviyesine sahip özel tasarımlı konteyner kabinli jeneratör seti üreterek tesisin ihtiyacı olan gücü kesintisiz bir şekilde sağlayacaktır. Çeşitli projelerde istenen farklı ses seviyeleri nedeniyle Teksan, istenen ses seviyesini elde etmek için her projeye özel bir tasarım ile en iyi çözümü sunmaktadır. Yapılan kabin tasarımı fabrikada montajlanıp müşteriye de ulaştırılmaktadır.

650 kVA konteyner tipi jeneratör

Artigala Emme Pompa Binası; suyun filtrelenip arıtılmadan önce rezervuarlardan ve nehirlerden alınmasını sağlayan büyük elektrikli pompalar ve kritik ekipmanlar içermektedir. Elektrikli pompaların çalışması için kesintisiz güç kaynağı gerekli olduğundan Teksan, acil durumlarda bu ekipmanlara sürekli güç kaynağı üretecektir.

650 kVA gücünde 1 m’de 75 dBA süper sessiz ses seviyesine sahip özel tasarımlı konteyner kabinli jeneratör seti üretmiştir. Zorlu ortamlarda çalışırken gürültünün azaltılması çok önemli olduğu için Teksan, ses yalıtımlı jeneratör konusunda projeye özel nihai çözümü sunmuştur.

150 kVA konteyner tipi jeneratör

Kurunduhinna Pompa Binası dağlık bölgeler gibi yüksek rakımlı alanlar da dahil olmak üzere kırsal ve kentsel bölgelere su dağıtmaktadır. Bu suyun dağıtımının yapılabilmesi için elektrikli pompalar; su basıncını korumak için mümkün olan maksimum güce ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca gürültü seviyesi çevredeki alanlar için bu projede de önem arz etmektedir. 150 kVA güce sahip 1 m’de 77 dBA süper sessiz ses seviyesine sahip özel tasarımlı konteyner kabinli jeneratör seti üretilmiştir. Diğer güçlerdeki jeneratör setleri gibi bu pompa binasında kullanılan jeneratör de projeye özel olarak tasarlanmış ve Teksan fabrikada montajlanmıştır.