Türk Prysmian Kablo, Prysmian Group’un Net Sıfır Hedefi Kapsamında Sürdürülebilirlik Yolcuğunda Emin Adımlarla İlerliyor

Türk Prysmian Kablo, gerçekleştirdiği Sürdürülebilirlik Günü etkinliğinde çevresel sorumluluk, sosyal sorumluluk ve inovasyona olan bağlılığını vurgulayarak sürdürülebilir gelecek vizyonunu açıkladı. Sürdürülebilirlik DNA’mızda var diyerek 2019 yılında başladığı sürdürülebilirlik yolculuğu ile Türk Prysmian Kablo, iklim, inovasyon ve sosyal odak hedeflerinde çok önemli ilerlemeler kaydettiğini belirtti. Enerji verimliliğine yönelik 2020 yılında başlattığı projeler ve yeni devreye alacağı projeleri ile 2023 yılında 1.780 ton karbon emisyon tasarrufu hedeflediğini duyuran Türk Prysmian Kablo, Prysmian Group’un 2035 yılına kadar kapsam-1 ve kapsam-2’de, 2050 yılında ise kapsam 3’te net sıfır hedeflerine katkı sunmak için çalışmalarına etkin bir şekilde devam ediyor.

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektöründe dünya lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Türk Prysmian Kablo, düzenlediği “Sürdürülebilirlik Günü” etkinliğinde sürdürülebilirlik çalışmalarını tüm paydaşlarına aktardı. Türk Prysmian Kablo, “MEART Bölgesini Sürdürülebilir Bir Geleceğe Bağlamak” vizyonuna uygun olarak hayata geçirdiği çalışmalarının yanı sıra sürdürülebilirlik yolcuğundaki ilerlemelerini ve 2023 yılı için belirlediği hedefleri paylaştı.

Sürdürülebilir kablo alanında sektöre sunduğu yenilikleri ve gelecek vizyonunu paylaşan Türk Prysmian Kablo, sürdürülebilirlik konusunda önemli çalışmalar gerçekleştiren paydaşlarından biri olan Sarkuysan Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ediz’in etkinliğe katılımını sağlayarak, sürdürülebilirlik yolculuğunda paydaş katılımına verdiği önemi göstermiş oldu.

Sürdürülebilirlik Günü kapsamında Türk Prysmian Kablo’nun sürdürülebilirlik elçileri şirketin bu alandaki 3 ana odağı olan “iklim, inovasyon ve sosyal” alandaki faaliyetlerine dair detayları paydaşlarla paylaştı.

İklim odağında özellikle enerji verimliliğine yönelik yapılan çalışmalar ile karbon emisyonunda sağlanan tasarruflar paylaşıldı. 2022 yılında mevcut projelere eklenen yeni projeler ile yıllık 215 ton ekstra karbon emisyonu tasarrufu sağlamayı başaran Türk Prysmian Kablo, 2023 yılında da enerji verimliliğine yönelik planladığı yeni projeleri ile bu rakamı 547 ton daha arttırarak; 1.780 ton karbon emisyon tasarrufu sağlamayı hedeflediğini açıkladı.

İnovasyon odağında; sektördeki inovasyon çözümleri ile fark yaratan Türk Prysmian Kablo, etkinlikte sürdürülebilir ürünlere ulaşmak için üretim aşamasında uyguladığı metotlara, malzeme seçimine ve geri dönüşümün sürdürülebilirlik açısından önemine değindi.

Sosyal odak alanında ise; toplumsal cinsiyet eşitliğe yönelik şirketin kadın çalışan sayısı hedeflerini ve bu oranı artırmak adına grup kapsamında öne çıkan programlarını paylaştı.

“2035 yılına kadar net sıfır hedefini desteklemek için çalışıyoruz”

Türk Prysmian Kablo’nun iklim, sosyal, inovasyon ve rol model olma hedefleri doğrultusunda kararlılıkla çalışmaya devam ettiğini belirten Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan, “Prysmian Group olarak hem Paris İklim Anlaşması’na uyum konusundaki çalışmalarımız hem de Bilime Dayalı Hedefler Girişimi (SBTi) doğrultusunda belirlediğimiz hedefler ile 2022 yılında ESG (Çevresel, Sosyal, Yönetişim) alanlarında önemli ilerlemeler elde ettik.
Türk Prysmian Kablo olarak, 2019 yılında başladığımız sürdürülebilirlik yolculuğumuz ile üretimin karbonsuzlaştırılmasını bir öncelik haline getirdik ve grubumuzun net sıfır hedefini desteklemek üzere çalışmaya başladık. Tüm hedeflerimizi ve çalışmalarımızı bir araya topladığımız, yıl boyunca yürüttüğümüz sürdürülebilirlik faaliyetlerimizi ve performansımıza ışık tutan Türk Prysmian Kablo Sürdürülebilirlik Raporu’muzu geçtiğimiz yıl ilk kez yayınladık. Büyük emeklerle hazırladığımız raporumuzu bu yıl da yayınlamaya devam edeceğiz.” dedi.

Karbonsuz enerji geçişinde önemli bir rol oynuyoruz.

Sürdürülebilirliğin aynı zamanda teknolojik olarak yenilikçi ürünler geliştirmeyi teşvik ettiğini kaydeden Ülkü Özcan konuşmasına şöyle devam etti: “Bugün yeni enerji ekonomisine baktığımızda yenilenebilir enerjiye geçişin büyük önem taşıdığını görüyor ve geniş ürün yelpazemizle karbondan arındırılmış enerji geçişinde önemli bir rol oynuyoruz. Yürüttüğümüz güneş ve rüzgâr projeleri ile mevcut santrallerin maliyetini düşürüyor, yenilikçi ve sürdürülebilir ürünlerimiz ile enerji geçişini destekliyoruz. Kuruluşumuzdaki çeşitli departmanların bu alanlarda hazırladığı ortak projeleri hayata geçiriyor ve sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşma yolunda her geçen gün daha emin adımlar atıyoruz. Grubumuzun tüm çalışanlarımıza hizmet vermek üzere kurduğu Sürdürülebilirlik Akademisi, sürdürülebilirlik alanında çalışmalarını başarıyla sürdürüyor. Tüm paydaşlarımıza ve gezegenimize yönelik ekonomik, çevresel ve sosyal sorumluluğumuzu işimize entegre ederek, sorumlu üretim uygulamaları yoluyla yenilikçi enerji ve telekomünikasyon çözümleri sunmak için çalışıyoruz.”

www.prysmiangroup.com.tr