Türk Prysmian Kablo 55 Yıldır Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyor

kablo

Türk Prysmian Kablo 55 Yıldır Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyor 1

Basın Bülteni

Türk Prysmian Kablo 55 Yıldır Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyor

Dünya çapında enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Türk Prysmian Kablo 55’inci yaşını kutluyor. Bursa Mudanya’daki fabrikasında 22 bin farklı kablo üretebilen şirket, 1964’ten bu yana, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi Türkiye’nin mega projelerinin kablo tedarikçisi olarak da yerli ve katma değerli üretime katkı sağlıyor.

Türk Prysmian Kablo, bu yıl 55’inci yılını kutluyor. Dünya kablo devi Prysmian Group’un faaliyet gösterdiği 50 ülkeden biri olan Türkiye’de 55 yıldır milyonlarca km kablo üretimine imza atan şirket, üretiminin yaklaşık yüzde 25’ini ihraç ederek, ekonomiye katkısını her yıl artırıyor. “Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz” misyonuyla Türkiye’nin mega projelerinde yer alarak 2018’de de büyümesi sürdüren ve Türkiye’nin en büyük 500 sanayi şirketi arasında 147’nci sıraya yerleşen Türk Prysmian Kablo’nun Mudanya’daki fabrikası, Prysmian Group bünyesinde telekom kabloları alanında bir mükemmeliyet merkezi sayılıyor ve aynı anda hem enerji hem telekom kabloları üretimi yapabilen 16 fabrikadan biri olarak öne çıkıyor.

Türkiye’nin mega projelerinde Prysmian Kablo imzası

Prysmian Group’un Türkiye’ye duyduğu güvenle 55 yıldır geleceğe yatırım yaptıklarını söyleyen Türk Prysmian Kablo Yönetim Kurulu Başkanı ve Fabrika Direktörü Halil Kongur, “Yarım asrı geçen deneyimimiz ve yetkinliğimizle ürettiğimiz kablo ve çözümlerle, Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz. Her geçen gün giderek gelişen ve büyüyen sektörümüzde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla fark yaratıyor, öncü rolümüzü pekiştirecek projelere imza atıyoruz. Ayrıca Türk kablo sektöründe “Türkiye’nin En Çok Ar-Ge harcaması yapan” şirketi olarak inovasyon ve gelişime öncülük ederek, çevreye duyarlı yeni ürün ve sistemler üzerinde yatırımlarımıza devam ediyoruz. Türkiye’nin vizyonunu ortaya koyan prestijli projelerde yer alarak, ekonomiye, sektörümüze ve toplumuza değer katmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Mudanya’da 22 bin farklı kablo üretiyor

Türk Prysmian Kablo, 180 bin metrekare alan üzerine kurulu Mudanya fabrikasında 22 bin farklı kablo üretimi yapabiliyor. Bu kablolar arasında; 220 kV’a kadar tüm enerji kabloları, 3 bin 600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları, fiber optik kablolar ve endüstriyel uygulamalarda kullanılan özel kablolar bulunuyor.