Schneider Electric, Corporate Knights Sürdürülebilir Şirketler Listesinde Liderliğe Yükseldi!

  • Schneider Electric, sürdürülebilirlik kriterlerinde gösterdiği güçlü performans nedeniyle, dünyada şirketlerin sürdürülebilirlik çalışmalarını değerlendiren Corporate Knights tarafından oluşturulan Corporate Knights 2021 Global 100 listesinde en üst sırada yer aldı.
  • Geçen yıla göre 29 sıra birden atlayarak sürdürülebilir şirketler sıralamasında liderliğe yerleşen Schneider Electric, 2025 itibariyle on bir net sürdürülebilirlik hedefine ulaşmak için altı uzun vadeli taahhütte bulundu.

2 Şubat 2021, İstanbul – Enerji yönetimi ve otomasyonun dijital dönüşümüne liderlik eden Schneider Electric çevresel, sosyal ve yönetişimsel konuları faaliyetlerinin her aşamasına dahil etme ve müşterilerine ve iş ortaklarına kendi sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarında yardımcı olma şeklindeki uzun vadeli stratejisi konusundaki kararlılığını sürdürüyor.

Schneider Electric, kurumsal sürdürülebilirlik performansına göre listeler ve mali ürün sıralamaları oluşturan Kanadalı medya ve araştırma şirketi Corporate Knights tarafından hazırlanan “dünyanın en sürdürülebilir şirketleri Global 100 listesinde” birinci sıraya yükseldi. Bir önceki yıl 29. sırada yer alan Schneider Electric, 2021 itibariyle listenin en üst yükselirken, Çevresel – Sosyal – Yönetişimsel konularında erken dönemdeki taahhütlerine bağlı kalması kurum dışından da takdir görüyor. Bu durum aynı zamanda şirketin, enerji verimliliği ve sürdürülebilirliğe destek olan dijital çözümlerin lider tedarikçisine dönüştüğünü gösteriyor.

Stratejilerinin temelini sürdürülebilir bir işletme ve şirket olmak olduğunu belirten Schneider Electric Başkan ve CEO’su Jean-Pascal Tricoire “Müşteri, çalışan, iş ortağı ve yatırımcılar şu anda Çevresel, Sosyal ve Yönetişimsel konularıyla hiçbir zaman olmadığı kadar ilgili. Bu konularla uzun süredir ilgilenen Schneider Electric, müşterileri ve iş ortakları için çıtayı yükseltiyor. 2005 yılında ilk sürdürülebilirlik barometresini oluşturduğumuzda bu konularda ilk taahhüt verenler arasındaydık. Ancak bu taahhütleri tek seferlik olamazdı ve biz de bunları üç yılda bir geliştirdik. Şirketler, hükümetler ve bireyler de dahil olmak üzere herkes dünyayı daha yeşil ve daha katılımcı hale getirmeye katkıda bulunabilir. Yeni taahhütlerimiz bu katkı için atacağımız yeni adımları tanımlıyor.” dedi.

Yeni Schneider Sürdürülebilirlik Etkisi (SSI) programı 2021 – 2025 dönemini kapsarken, önceki hedeflerin ciddi şekilde ivme kazandığını da gösteriyor. Programın temelini her Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Gelişme Hedefi ile ilişkili; iklim açısından pozitif bir dünya için eyleme geçme; kaynakları verimli kullanma; güven ilkelerine uygun hareket etme; adil fırsatlar yaratma; tüm nesillerin gücünden faydalanma ve yerel toplulukları destekleme başlıklarından oluşan altı uzun vadeli taahhüt oluşturuyor.

Dünyayı daha yeşil ve daha adil hale getirme becerisi ve isteğinin bir ahlaki sorumluluğun ötesinde, iş açısından da anlamlı olduğunu belirten Schneider Electric Strateji ve Sürdürülebilirlik Direktörü Olivier Blum ise şunları ifade etti: “COVID-19’un yanı sıra, iklim ile ilişkili doğal afetler ve Paris İklim Sözleşmesi’nin beşinci yıldönümü ile hatırlanacak olan 2020 yılı, acilen eyleme geçilmesi gerektiğini bir kez daha gösterdi. Bu yıl içinde ayrıca müşterilerimizin daha düşük karbonlu bir dünyaya geçişlerini hızlandırma isteklerinin arttığını gördük. Çözümlerimiz ile bu hedeflere ulaşmalarına yardımcı olacağız.” şeklinde konuştu.

2025 itibariyle ulaşılacak on bir iddialı hedef bu taahhütlerin altını çizerken, Schneider Electric’in de faaliyet gösterdiği 100’den fazla ülkeden önde gelen kurumlar, kendi yerel topluluklarının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yerel hedefler belirleyecek.

2021 – 2025 Schneider Sürdürülebilirlik Etkisi programı:

Schneider Electric, Corporate Knights Sürdürülebilir Şirketler Listesinde Liderliğe Yükseldi! 1

Sürdürülebilirlik alanındaki başarılarıyla dünya çapındaki önemli listelerde düzenli olarak üst sıralarda yer alan Schneider Electric, 2005’te dünyanın ilk kurumsal sürdürülebilirlik barometresini devreye aldığı günden bu yana finans dışı performansını üç ayda bir yayınlamaya devam ediyor.

Schneider Electric, geçen yıl karbondan arındırma yol haritasını bir adım ileriye taşırken, İklim Taahhüdü belgesini imzaladı; Çevresel-Sosyal-Yönetimsel bağlantılı hisse senedine dönüştürülebilir tahvil çıkaran ilk şirket oldu; üst üste 10. yıl çevre konusunda şeffaflığı ve eylemleri için Corporate Disclosure Project (CDP) A-Listesinde (Kurumsal Açıklık Projesi) yer aldı ve Financial Times’ın En İyi 50 Sürdürülebilirlik Lideri listesine girdi.

*Schneider’in sürdürülebilirlik stratejisi ve Corporate Knights’ın dünyanın en sürdürülebilir şirketleri Global 100 endeksi ilgili daha fazla bilgi almak için bağlantıları tıklayabilirsiniz.

Schneider Electric Hakkında
Schneider Electric’in amacı, herkesi sahip olduğumuz enerji ve kaynakları en iyi şekilde kullanmaya teşvik ederek tüm toplum için gelişim ve sürdürülebilirlik arasında bir köprü kurmaktır. Biz buna Life Is On diyoruz.

Misyonumuz, Sürdürülebilirlik ve Verimlilik konusunda dijital iş ortağınız olmaktır.

Yaşam döngüsünün tamamı boyunca evler, binalar, veri merkezleri, şebekeler ve endüstriler için dünyanın önde gelen işlem ve enerji teknolojileri entegrasyonları, ürünleri uç noktadan buluta bağlama, denetleme, yazılımlar ve hizmetler aracılığıyla, entegre şirket yönetimi sağlayarak dijital dönüşümü destekliyoruz.

Küresel şirketler arasında en yerel olan şirketiz. Anlamlı Bir Amaç ve Kapsayıcı ve Güçlü Değerlerimiz etrafında kenetlenmiş iş ortaklığı ekosistemimizin ve açık standartlarımızın gelişimi için büyük bir adanmışlık ve kararlılıkla çalışıyoruz.

 www.se.com/tr

Schneider Electric, Corporate Knights Sürdürülebilir Şirketler Listesinde Liderliğe Yükseldi! 2