Schneider Electric Cinsiyet Eşitliği Konusunda Dünyada En Iyi 15 Şirket Arasında Yer Aldı

  • Schneider Electric, Equileap’ın Hazırladığı Endekste Cinsiyet Eşitliği Alanında En Iyi 15 Şirket Arasında Yerini Aldı.
  • Schneider Electric Cinsiyet Eşitliği Sıralamasında, Kendi Sektöründe Birinci Sırada Bulunuyor.
    Enerji yönetimi ve otomasyonda dünya çapında uzman olan Schneider Electric, Equileap tarafından hazırlanan endekste Cinsiyet Eşitliği alanında en iyi 15 şirket arasında yer aldı. Schneider Electric kendi sektöründe liderliğini korudu ve Cinsiyet Eşitliği endeksinde birinci sırada yer aldı.

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Equileap’ın her sene düzenli olarak hazırladığı endekste cinsiyet eşitliğini etkileyen 19 mali olmayan kriter değerlendiriliyor. Bu seneki çalışmada Equileap, farklı sektörlerden 2 milyar ABD dolarının üzerinde piyasa değeri olan 3.000 firmayı araştırdı. Birleşmiş Milletler’in “Kadınların Güçlendirilmesi İlkeleri”nden ilham alan kuruluş, listeyi yatırımcıların mali olmayan kriterler konusunda karar alma sürecine yardımcı olmak amacıyla hazırlıyor.

Equileap’ın göz önüne aldığı kriterler arasında ödeme eşitliği, kariyer gelişimi fırsatları, kurumun tedarik zincirinde yer alan kurumlarda cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi, ailevi durumlar için alınan izin politikaları ve iş yerinde cinsel istismar ve ayrımcılığa karşı programlar gibi ana konular yer alıyor.

Yoğun çaların sonunda gelen başarı

Schneider Electric’in sektöründe lider oluşu tesadüf değil. Daha önce de benzer listelerde üst sıralarda yer alan şirket cinsiyet eşitliği konusunda ciddi adımlar atıyor. Schneider Sustainability Impact (Schneider Sürdürülebilirlik Etkisi) gibi çalışmalarda cinsiyet eşitliği başlıca başarı kriterlerden biri olarak öne çıkıyor.

Schneider Electric, toplumsal cinsiyet eşitliğini kurumsal öncelik haline getirmeye öncülük eden 30 önemli karar verici kurumdan oluşan “IMPACT 10x10x10’un Şampiyonu”ndan biri olarak HeForShe hareketine destek veriyor. Grup, bu kapsamda belirlenen üç prensipten ikisine bağlı kalmayı halihazırda başardı. Bunlar; 2017’nin sonu itibariyle global çalışanların %89’unu kapsayan dünya çapında bir ödeme eşitliği süreci oluşturmak ve Global Çeşitlilik ve Katılım Kurulu kurmak. Global Çeşitlilik ve Katılım, Schneider Electric bünyesinde cinsiyet eşitliği de dahil olmak üzere şampiyon çeşitlilik ve katılım liderleri için üst düzey bir grup niteliği taşıyor.

Bu kapsamda Equileap endeksinde elde ettikleri başarının önemine değinen Schneider Electric İnsan Kaynakları Direktörü ve İdari Başkan Yardımcısı Olivier Blum; “İş yerinde cinsiyet eşitliği büyük önem arz ediyor. Bu, yalnızca ahlaki bir zorunluluk olarak değil, aynı zamanda tüm çalışanların becerilerini geliştirerek tam potansiyellerini gerçekleştirmesi için temel bir yapı taşıdır. Gerçek eşitlik, her bir çalışanın cinsiyetlerine bakılmaksızın aynı ödüllerden, aynı kaynaklardan ve aynı fırsatlardan faydalanması anlamına gelir. Bunu başarmak, Schneider Electric’in DNA’sında vardır” şeklinde konuştu.