Prysmian Group’un MEAT Bölgesi’nde Üst Düzey Atama

Türk Prysmian Kablo’nun da içerisinde yer aldığı MEAT Bölgesi’nin CEO’luğuna, son iki yıldır Türk Prysmian Kablo’nun CEO’su olarak görev yapan Cinzia Farisè atandı. Farisè, yeni görevinde 8 ülkeden sorumlu olacak. Türk Prysmian Kablo’nun yönetimi ise 1 Haziran 2021 itibariyle, Prysmian Group’a yeni katılan Ülkü Özcan’ın sorumluluğunda olacak.

Kablo sektörünün dünya devi Prysmian Group’un dünya çapında 50 ülkeyi ve 104 tesisi kapsayan toplam 5 bölge yapılanması arasında yer alan; Orta Doğu, Afrika ve Türkiye’yi kapsayan MEAT Bölgesi’nin yönetimi Haziran ayı itibariyle Cinzia Farisè’de olacak. Türk kablo sektörünün öncü kuruluşu Türk Prysmian Kablo’nun CEO’su olarak, görevde bulunduğu süre içerisinde birçok başarılı çalışmaya imza atan Cinzia Farisè, 1 Haziran 2021 tarihi itibariyle başlayacağı yeni görevinde, 5 fabrika, 16 ofis ve yaklaşık 1.500 kişiden sorumlu olacak. Türk Prysmian Kablo’nun CEO’luğunu ise, 2020 yılında Çimsa CEO’luğundan ayrılan; bu süre zarfında Türk ve yabancı şirketlere danışmanlık yapan Ülkü Özcan devralacak.

Ekonomi bölümü mezunu olan Cinzia Farisè, kariyerini hem hizmet hem de endüstriyel ürünler sektöründe Satış ve Pazarlama Direktörü olarak geliştirdi. Farisè 2005 yılında Prysmian Group’a katıldı ve aralarında dünya genelinde Enerji ve Altyapı İş Kolu Global Başkan Yardımcılığı ve Prysmian Hindistan CEO’luğu da dahil olmak üzere birçok pozisyonda görev aldı. Daha sonra İtalyan Demiryolu Şirketi Trenord’da CEO olarak 4 yıl görev aldı ve 2019 yılında Prysmian Group’a Türk Prysmian Kablo’nun CEO’su olarak yeniden katıldı. Yakın zamanda İstanbul merkezli CIIM EurAsiaMed, Dünya Çapında İtalyan Girişimciler Konfederasyonu’nun Yönetim Kurulu Üyeliğine atanan Farisè aynı zamanda, AXA ve Impact Hub Milan tarafından desteklenen kadın start-up’ların gelişimi için İtalya’daki ilk kadın odaklı melek yatırımcılar grubu olan Angels for Women Derneği’nin kurucu ortağıdır.

“Türkiye’yi yarınlara kadın gücü ile bağlıyor”
Göreve geldiği 2019 yılının Eylül ayından bu yana, ekibiyle imza attığı sayısız başarılı ve prestijli projenin yanında birçok ödül alan Cinzia Farisè liderliğindeki Türk Prysmian Kablo Türkiye’yi yarınlara kadın gücü ile bağlıyor. Türk Prysmian Kablo, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından 2020 yılında 8’incisi gerçekleştirilen “Türkiye Kadın Direktörler Konferansı” kapsamında “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu” ödülüne layık görülürken; Cinzia Farisè de Ekonomist ve Capital dergilerinin “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” araştırmasında iki yıl arka arkaya yer alarak Türkiye’nin en güçlü kadın CEO’larından biri oldu ve büyük bir başarıya imza attı.

“Prysmian Group cinsiyet dengesini iyileştirmek için çalışıyor”
Sürdürülebilirlik Planı doğrultusunda kadın yöneticileriyle fark yaratan Prysmian Group, 2022 yılına kadar, total işgücü içinde, 2020’de yüzde 16,9 olan kadın oranını yüzde 17-19’a, beyaz yaka çalışanlar arasında yeni işe alınan kadınların 2020’de yüzde 34 olan oranını yüzde 40’a, kadın yöneticilerin oranını yüzde 21,9’dan yüzde 25-27’ye çıkarmayı; dolayısıyla cinsiyet dengesi oranını daha da iyileştirmeyi hedefliyor. Dünya çapında yaklaşık 28.000 çalışanı olan Prysmian Group Çeşitlilik & Kapsayıcılık kültürünün yaygınlaşması, farkındalık seviyesinin tüm paydaşlarının arasında yükselmesini sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Prysmian Group Türkiye Hakkında
Merkezi 1964 yılından bu yana Mudanya’da (Bursa) olan Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş. bünyesinde, 2020 yılı sonu itibariyle yaklaşık 520 kişi çalışmaktadır. Türk Prysmian’ın ürün yelpazesi kapsamında, Prysmian ve Draka markaları ile, 220 kV’a kadar olan tüm enerji kabloları, 3.600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları ile fiber optik kabloları, demiryolu sinyalizasyon kabloları, asansör sistemleri, stüdyo broadcast kabloları ve özel kablolar bulunmaktadır. Prysmian Group içinde öncelikli bir ihracat merkezi olan ve 2020 yılında toplam 1.802.184.466TL olan cirosunun %37’sini ihraç eden Türk Prysmian Kablo, Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem görmektedir.

Daha fazla bilgi için:

www.prysmiangroup.com.tr

Prysmian Group Hakkında
Prysmian Group, General Cable ile dünya çapında gerçekleşen birleşmeyi takiben, enerji ve telekomünikasyon kabloları endüstrisinde, 2020 yılında yaklaşık 10 Milyar Euro olan satışları, 28.000 çalışanı, 50 ülkede faaliyet gösteren 104 fabrikası ile bir dünya lideridir. Yüksek teknoloji ürünleri pazarında yer alan Prysmian Group, geniş bir ürün ve hizmet yelpazesine; teknoloji ve bilgi birikimine sahiptir. Prysmian Group, ürün yelpazesi kapsamında; enerji iletimi ve dağıtımı için yeraltı ve denizaltı kablo ve sistemleri; çeşitli endüstriyel sektörlerdeki uygulamalar için özel kablolar; video, bilgi ve ses iletimi için optik fiber ve kablolar ve bakır telekom kabloları bulunmaktadır. Prysmian Group’un temel rekabet güçleri arasında, yenilikçi ürün ve üretim süreçleri ve sahip olduğu geniş coğrafi alanı ile müşteri memnuniyetine ve müşteri hizmetlerine verdiği önem yer almaktadır. Prysmian S.p.A., Milano borsasında işlem görmektedir.

Daha fazla bilgi için:

www.prysmiangroup.com

Prysmian Group’un MEAT Bölgesi’nde Üst Düzey Atama 1