Prysmian Group’tan Dünyanın İlk 180μm’lik Fiber Optik Kablo Kurulumu

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya çapında lideri Prysmian Group, FTTX ve 5G ağlar için son teknoloji ile Sirocco Extreme mikro kablolar üretti. Dünyada ilk kez Almanya’da kurulumu gerçekleştirilen 180μm’lik optik fiberli kablolar sayesinde, çok sayıda ev ve şirket yüksek performanslı FTTx ve 5G ağından yararlanma fırsatına sahip olacak.

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya çapında lideri Prysmian Group’un son teknoloji Sirocco Extreme kabloları mikro boru sistemleri için üretildi. Grubun gerçekleştirdiği ilklere bir yenisini daha eklemesini sağlayan ve ilk olarak Almanya’da ülkenin kamu hizmetleri tedarikçisi Stadtwerke Landau a.d.’ye üretilen ve teslim edilen bu kablolar, dünyadaki ilk 180μm optik fiberli kablo olma özelliğini taşıyor.

Prysmian Group’tan Dünyanın İlk 180μm’lik Fiber Optik Kablo Kurulumu 1

“En yüksek fiber yoğunluğa sahip”
Sirocco Extreme’in üretimine imza atan Prysmian Group’un 50 ülkedeki 106 fabrikasından biri olan Türk Prysmian Kablo’nun CEO’su Cinzia Farisè, “Dijitalleşmenin hayatımızın bir parçası haline geldiği bu dönemde, çoğu şirketin evden çalışma sistemine geçiş yapması ve uzaktan eğitim süreci, fiber optik teknolojilerin ve altyapı yatırımlarının önemini büyük ölçüde artırdı. Dünya olarak 5G teknolojisine geçişin hızlandığı bir dönem yaşıyoruz. Mevcut ürünler arasında en küçük çapa ve mikro kablolar içinde en yüksek fiber yoğunluğa sahip olan Sirocco Extreme, pazardaki ilk 180μm optik fiberli kablo olarak daha hızlı, daha uygun maliyetli ve çevre dostu kurulum imkanı sunuyor. Bu büyük dönüşüm sürecine dünyada bir ilki gerçekleştirerek destek olan Prysmian Group’un bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Yüksek performanslı, güvenilir fiber ağlar, gelecekte veri darboğazları riskini azaltabilecek” diyen Prysmian Group’un Telekom Çözümleri Bölüm Başkan Yardımcısı Toni Bosch sözlerine şöyle devam etti: “Fiber optik altyapısını genişleten birçok şehir ve toplum için kırılma noktası maliyettir. Mevcut altyapıdaki boru sisteminde, genellikle daha fazla fiber için fazla yer kalmaz. Bu da ilave inşaat maliyetlerine ve internet kesintilerinde artışa sebep olur. Bu sorunu çözmek için son derece kompakt ve bükülebilir Sirocco Extreme ürün yelpazesini sunuyoruz.”

Sirocco Extreme kablolar, 8,7 fiber /mm² yoğunluğu ile 8 milimetrelik bir mikro boruya döşenebiliyor. 96 ile 522 fiber arasında ve 4,5 ile 7,5 milimetre dış çapta üretilen bu kablolar, optik ve mekanik performans için uluslararası standartlara uygundur. Bugüne kadar alanının en iyisi olan Sirocco mikro kablosundan yüzde 40 daha küçük olan Sirocco Extreme kabloları yerden kazandıran tasarımı ile fiber optik kablonun mevcut altyapılara verimli bir şekilde döşenmesini sağlıyor. Ayrıca, dakikada 130 m kablo üfleme imkanı ile kurulumu daha kolay ve hızlı olan bu kablolar, proje yöneticilerinin genel ağ genişletme maliyetini önemli ölçüde azaltmasına destek oluyor. Prysmian Group’un sürdürülebilirlik bakış açısını da destekler şekilde, kapsamlı inşaat işlerinden kaçınarak daha az hammadde tüketilmesini sağlayan Sirocco Extreme kablolar, çevre dostu olmalarıyla da diğer pek çok kablo arasından bir adım öne çıkıyor.

Prysmian Group Türkiye Hakkında

Merkezi 1964 yılından bu yana Mudanya’da (Bursa) olan Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş. bünyesinde, 2019 yılı sonu itibariyle yaklaşık 500 kişi çalışmaktadır. Türk Prysmian’ın ürün yelpazesi kapsamında, Prysmian ve Draka markaları ile, 220 kV’a kadar olan tüm enerji kabloları, 3.600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları ile fiber optik kabloları, demiryolu sinyalizasyon kabloları, asansör sistemleri, stüdyo broadcast kabloları ve özel kablolar bulunmaktadır. Prysmian Group içinde öncelikli bir ihracat merkezi olan ve 2019 yılında toplam yaklaşık 1.462.576.746 TL olan cirosunun %35’ini ihraç eden Türk Prysmian Kablo, Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem görmektedir. Daha fazla bilgi için: www.prysmiangroup.com.tr

Prysmian Group Hakkında

Prysmian Group, General Cable ile dünya çapında gerçekleşen birleşmeyi takiben, enerji ve telekomünikasyon kabloları endüstrisinde, 2019 yılında yaklaşık 11,6 milyar Euro olan satışları, 29.000 çalışanı, 50 ülkede faaliyet gösteren 106 fabrikası ile bir dünya lideridir. Yüksek teknoloji ürünleri pazarında yer alan Prysmian Group, geniş bir ürün ve hizmet yelpazesine; teknoloji ve bilgi birikimine sahiptir. Prysmian Group, ürün yelpazesi kapsamında; enerji iletimi ve dağıtımı için yeraltı ve denizaltı kablo ve sistemleri; çeşitli endüstriyel sektörlerdeki uygulamalar için özel kablolar; video, bilgi ve ses iletimi için optik fiber ve kablolar ve bakır telekom kabloları bulunmaktadır. Prysmian Group’un temel rekabet güçleri arasında, yenilikçi ürün ve üretim süreçleri ve sahip olduğu geniş coğrafi alanı ile müşteri memnuniyetine ve müşteri hizmetlerine verdiği önem yer almaktadır. Prysmian S.p.A., Milano borsasında işlem görmektedir. Daha fazla bilgi için: www.prysmiangroup.com     

http://www.prysmiangroup.com.tr

Prysmian Group’tan Dünyanın İlk 180μm’lik Fiber Optik Kablo Kurulumu 2