Mesleğini Belgelendir, Geleceğini güçlendir

Sayın Üyelerimiz,
Bildiğiniz gibi Dernek Yönetimi olarak Mesleki Yeterlilik alanında uzun zamandır çalışma yapmaktayız. Bu konuda Mesleki Yeterlilik Kurumunu ziyaret ettik. Başkan ve ilgililerle görüşerek Derneğimizin Mesleki Yeterlilik alanında vereceği katkıları ve fikirlerimizi paylaştık. Üyelerimizinde içinde olacağı çalışan ve iş kalitemizi arttırmak için Poly Cert Belgelendirme ile işbirliği yaptık. Firma aynı zamanda tüzel üyemiz olmuştur.
Nisan 2015 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek 6645 sayılı kanun numarası ile yasallaştırılan kanun kapsamında; “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.”
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yayımlamış olduğu tebliğler ile toplam 143 meslekte belge zorunluluğu bulunmaktayken, Cumhurbaşkanı Kararı ve Bakanlar Kurulu’nun belirlediği ücret tarifesi listesi ile birlik bu sayı 226 mesleğe yükseltilmiştir. Sonrasında ise tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan mesleklerin tamamında uygulanması planlanmaktadır.
Tüzel üyelerimiz arasında olan POLY CERT Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri LTD. ŞTİ. 28.07.2017 tarihinde AB-0134-P akreditasyon numarası ile Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilmiş ve 22.11.2017 tarihinde YB-0105 kodu ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilerek yetki kapsamındaki ulusal yeterliliklerde sınav ve belgelendirme faaliyetlerine başlamıştır.
TS EN ISO/IEC 17024, Mesleki Yeterlilik Kurumu yönetmelikleri ve yükümlü olduğumuz yönetmeliklere göre; gizlilik, tarafsızlık, bağımsızlık ve etik kurallarını esas alarak, personel belgelendirme hizmetini sunmayı amaçlamaktadır.
Firma 13 inşaat meslekleri, 6 metal meslekleri ve 8’de elektrik meslekleri olmak üzere toplam 27 ulusal yeterlilikte sınav yapma ve personel belgelendirme yetkisine sahiptir. Bu meslekler Tablo 1’de verilmiştir.

POLYCERT Firmasına ait Belgelendirme Kapsamları

Mesleğini Belgelendir, Geleceğini güçlendir 1