LimaDEM Elektrik Genel Müdürü Olgun Karabiber açıkladı; Güneş Enerjisi Her Anlamda Çok Avantajlı!

LimaDEM Elektrik Genel Müdürü Olgun Karabiber, 2050 yılına kadar dünyadaki elektrik ihtiyacının yaklaşık dörtte birinin güneş enerjisinden karşılanacağını söyledi. Karabiber, oluşturacağını belirtirken, “Son yıllarda güneş panellerinin fiyatları önemli derecede düşüş göstererek yeni güneş sistemleri de önceki nesillere göre çok daha verimlidir ve bu onları hem ev ve sanayi kuruluşları, hem de girişimciler için daha cazip hale getirmiştir” dedi.

Çatı üzeri güneş enerjisi sistemleri (GES) projelerinin OSB’ler, tarım, hayvancılık, AVM, oteller, okullar, hastaneler, akaryakıt istasyonları gibi çok geniş kullanım alanlarına sahip olduğuna dikkat çeken Karabiber, “Güneş enerjisinin tüm faydaları arasında öne çıkan şey, güneş enerjisinin gerçekten yenilenebilir bir enerji kaynağı olması ve dünyanın her yerinde, her gün kullanılabilmesidir. Diğer enerji kaynaklarından farklı olarak güneş enerjisi her zaman ulaşılabilir konumdadır. Güneş enerjisi, güneşe sahip olduğumuz sürece erişilebilir olacaktır” şeklinde konuştu.

Açıklamasında, güneş enerjisinin yenilenebilir enerji kaynağı olduğunu vurgulayan LimaDEM Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Olgun Karabiber, güneşten elektrik üreten tesislerin amortisman sürelerinin yaklaşık 5-6 yıl arasında olduğunu, bu sürenin diğer enerji üretim yöntemlerine göre daha kısa olduğunu söyledi.

Karabiber güneş enerjisi sistemlerinin avantajlarını açıklarken sözlerini şöyle sürdürdü:

Güneş enerjisi sistemleri genellikle çok fazla bakım gerektirmez. Onları sadece nispeten temiz tutmanız gerekmektedir; bu yüzden yılda birkaç kez temizletmek gerekmektedir. Bunu bu konuda profesyonel temizlik şirketlerine ücret karşılığında da her zaman yaptırabilirsiniz. En güvenilir güneş paneli üreticileri ürünlerine 20-25 yıl garanti vermektedir. Ayrıca hareketli parça olmadığından aşınma ve yıpranma az olmaktadır. Güneş Enerjisi Projelerinde kullanılan Invertör genellikle 5-10 yıl sonra değiştirilmesi gereken neredeyse tek parçadır, çünkü güneş enerjisini elektrik ve ısıya dönüştürmek için sürekli çalışır. Invertör dışında, güneş enerjisi sisteminizin maksimum verimle çalışmasını sağlamak için kabloların da bakıma ihtiyacı vardır. Bu nedenle güneş sisteminin ilk maliyetini karşıladıktan sonra bakım ve onarım işleri için çok fazla harcama yapmazsınız. Dahası sadece elektrik faturasında tasarruf etmekle kalmayacak, şebekeye geri verdiğiniz fazla enerji için YEKDEM dahilinde ödeme alma imkânına kavuşacaksınız. Elbette bunun için güneş enerjisi sisteminizin elektrik dağıtım şebekesine bağlı olması dışında kullanımınızdan daha fazla elektrik üretmeniz gerekmektedir.

LimaDEM Elektrik Genel Müdürü Olgun Karabiber açıkladı; Güneş Enerjisi Her Anlamda Çok Avantajlı! 1