İstanbul Havalimanı Araç Tünelleri Yangın Algılama Ve İhbar Sistemi

İstanbul Havalimanı Araç Tünelleri Yangın Algılama Ve İhbar Sistemi 1

İstanbul Havalimanı Araç Tünelleri Yangın Algılama Ve İhbar Sistemi

İstanbul Havalimanı Araç Tünelleri Yangın Algılama Ve İhbar Sistemi 2

İstanbul Havalimanı Araç Tünelleri Yangın Algılama ve İhbar Sistemi Devreye Alma Çalışmaları tamamlandı

İstanbul Havalimanı Araç Tünelleri Yangın Algılama Ve İhbar Sistemi 3

İstanbul Havalimanı araç tünelleri fiber optik doğrusal yangın algılama ve ihbar sistemi devreye alma çalışmaları BTS Yangın Güvenlik teknik ekibince tamamlanarak İşletmeye devredilmiştir. Sistem içinde (Şema 1) kullanılan Bandweaver firması üretimi EN54-22 Onaylı FireLaser DTS f/o doğrusal yangın algılama üniteleri (Resim 2) havalimanı araç tünelleri için gerekli tüm teknik donanıma sahiptir.

Özellikle yüksek tavanlı üretim alanları ve kablo galerileri, araç tünelleri gibi mahallerde kullanılan noktasal yangın algılama dedektörlerinin kullanımı sistemin bakım ve işletme maliyetini çok arttırmaktadır. Bu mahallerde noktasal tip dedektör, ışın tipi duman dedektör, hava emmeli dedektör gibi bilinen algılama yöntemlerinin kullanılması işletmenin servis ve bakım maliyetlerini çok arttırmaktadır. İşletmelere büyük oranda zaman ve para kazandıran bu yeni algılama teknolojisi sayesinde yangının yeri, boyutu ve yayılma yönü sistem merkezi tarafından anlık olarak izlenebilmekte ve kontrol edilebilmektedir. Bu özellik sayesinde işletmenin yangın ekibinin veya itfaiyenin yangına  müdahalesi daha kolay ve hızlı       olmaktadır. DTS teknolojisinde yangının algılanması EN54-22 onaylı Bandweaver FireFiber sensör kablo (Resim 1) üzerinden yapılmaktadır. Bu sistemin en önemli avantajlarından birisi kontrol ünitesine gömülü gelen  yazılım sayesinde sanal yangın zonları oluşturulabilmesidir. Bu sayede tesisin genelinde döşenen FireFiber sensö­­­r kablo geçiş yaptığı bölge özelliklerine göre adreslenebilmekte ve alarm eşik değerleri her yangın zonu için İşletmenin isteğine bağlı olarak belirlenebilmektedir.

İstanbul Havalimanı Araç Tünelleri Yangın Algılama Ve İhbar Sistemi 4

Diğer Uygulama Alanları:

Endüstriyel Tesislerde yüksek tavanlı Üretim Alanları,
Kablo galerileri ve Tesis içinde elektriksel kablo yolları,

Konveyör hatları veya kabinleri,

Yüksek sıcaklıklara sahip fırın çevresi,

Soğuk hava depoları,

Tozlu veya çeşitli partiküllerin bulunduğu alanları, Ex proof ortamlar,

Yüksek tavana sahip asma tavan içi bölmeler,

Raflı sistemlerinin bulunduğu Depolarda raf adreslemesi,

Tahıl Ambarı ve depoları,

Askeri tesislerde mühümmat depoları,

Asma Köprüler,

Barajlarda su sızıntısını yakalamak için kullanılmaktadır.

Bandweaver FireLaser DTS sistemi İstanbul Havalimanı araç tünellerinde yangına neden olabilecek tüm olayları tespit ederek, tünel içindeki insanların tahliyesini güvenli bir şekilde sağlayacaktır.

İstanbul Havalimanı Araç Tünelleri Yangın Algılama Ve İhbar Sistemi 5