İnşaat Malzemeleri Sanayi Eylül Ayı Endeksi Değerlendirmesi

ENDEKSLERİN TANIMI


İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi


İnşaat malzemeleri sanayisinde ölçülen faaliyet, güven ve beklentilerin bileşimi ile oluşturulan ve sanayinin genel durumunu ortaya koyan endekstir.

Eylül Ayı Endeksi Değerlendirmesi

  • ​İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi eylül ayında bir önceki aya göre 0,97 puan gerilemiştir. Yüksek mevsimin sonuna gelinmesiyle birlikte Bileşik Endeks’te mevsimsel düşüş erken yaşanmaya başlanmıştır. Bileşik Endeks 70,42 puana inmiştir ve pandemi sonrası yaşadığı toparlanmayı son beş ayda önemli ölçüde geri vermiştir.
  • Eylül ayında faaliyetlerde sınırlı düşüş olmuştur. Ağustos ayındaki toparlanma sonrası eylül ayında faaliyetlerde yeniden düşüş yaşanmıştır. Özellikle iç talepteki yavaşlama ile dış talepteki durağanlaşma sonucu üretimde düşüş gerçekleşmiştir.
  • Güven Endeksi eylül ayında da gerilemiştir. Güven Endeksi yılın son çeyreğine girilirken kırılgan ve zayıf kalmaya devam etmektedir. Faaliyetlerdeki düşüş ve pazarlara ilişkin zayıflama güveni sınırlamaktadır.
  • Beklenti Endeksi eylül ayında gerilemeye devam etmiştir. İç ve dış siparişlerdeki düşüşler beklentileri olumsuz etkilemiştir. Buna rağmen üretim beklentilerinde iyimserlik korunmuştur.
  • Son çeyreğe girilirken iç ve dış talepteki yavaşlama, ekonomiye ilişkin riskler ve finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar sonucu Bileşik Endeks zayıf kalmaya devam edecektir.

Rapor için:

https://endeks.imsad.org/endeks/insaat-malzemeleri-sanayi-endeksleri