ETMD Tüzel Üyelerinden Teknik İpuçları – ABB

ABB Elektrik Sizler İçin Hazırladı

Alçak gerilim sistemlerinde gerilim ve akım harmoniklerini ulusal mevzuat ve uluslararası standartlarca belirtilen seviyelerde tutabilmek için kullanılan cihazlara, aktif harmonik filtre denir. Bağlandığı noktadaki akım harmoniklerini yok ederek, gerilim harmoniklerinin oluşmasını engellerler.

Kaçak (artık) akım koruma anahtarlarının tesisinde, dikey seçiciliği (selektivite) sağlamak amacıyla, kaynak tarafındaki hassasiyet değeri (Idn) minimum olarak, yük tarafındaki hassasiyet değerinin 3 katı seçilmelidir. Böylece amperometrik, yani kısmi seçicilik sağlanmış olur.Ancak özellikle hastaneler gibi kritik tesislerde tam seçicilik sağlamak için ise, hassasiyet değerini minimum 3 katı seçtikten sonra, üst devredeki kaçak akım cihazının S tipi (selektif) olarak seçilmesi gerekmektedir.

AC ve DC elektrikli araç şarj üniteleri arasındaki fark nedir?

Bir AC şarj ünitesi, Alternatif Akımı (AC) elektrikli araçta bulunan ve aracın bataryasını şarj eden bir dahili çeviriciye aktarır. Bu çevirici alternatif akımı doğru akıma çevirerek bataryaları şarj eder. Çevirme işlemi araç üzerindeki çeviricinin kapasitesine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Daha hızlı şarj, Doğru Akım (DC) ile gerçekleştirilir. Bir DC hızlı şarj istasyonu, aracın içinde bulunan yerleşik AC/DC çeviriciye ihtiyaç duymadan, aracın içindeki bataryaya doğrudan güç sağlar. AC/DC çevirimi araç haricinde şarj ünitesi üzerinde gerçekleştiği için daha yüksek güç aktarımı mümkün olmaktadır. Araç üzerinde herhangi bir çevrim işlemi olmadığı için şarj işlemi daha hızlı gerçekleşmektedir.

Yumuşak yolverici (Softstarter)
Motorlar kalkış ve duruşta bazı potansiyel elektriksel ve mekanik problemler ile karşılaşabilir. Fakat bu problemler doğru motor yolverme metodunun seçilmesi ile aşılabilir. En çok kullanılan motor yolverme yöntemleri tam hızlı uygulamalarda direkt yolverme, yıldız üçgen yolverme, yumuşak yolverme; değişken hızlı uygulamalarda ise sürücülerdir. Yumuşak yolvericiler, tristörler sayesinde gerilimi rampalandırarak yumuşak kalkış ve yumuşak duruş sağlar. Böylece kalkış anında meydana gelebilecek yüksek akım pikleri ve yüksek kalkış torku ile gelen yıpranma ve aşınma gibi sorunlar elimine edilir.

Ana panolarda kullanılan ölçüm aletleri, sayaç ve analizör gibi ekipmanların korunması düşük kesme kapasiteli otomatik sigortalar yerine, yüksek kesme kapasitelerine sahip kartuş sigorta yuvaları ve silindirik sigortaların seçilmesi, 120kA’e kadar kısa devrelerde doğru korumayı sağlayacaktır.