ETMD, MTMD, MMO Ve TTMD Temsilcileri Bir Araya Geldiler.

ETMD, MTMD, MMO Ve TTMD Temsilcileri Bir Araya Geldiler.

1 Eylül 2019 Pazar günü Mekanik Tesisat Mühendisleri Derneği tarafından  düzenlenen toplantıda, ETMD,  MTMD, MMO ve TTMD ve temsilcileri bir araya geldiler. Değerli katılımcılar organizasyon boyunca sektörel projeler hakkında konuştular.

Görüşülen konular ve bildirilen görüşleri kısaca paylaşmak isteriz

Sektördeki firmaların ve çalışanların meslektaşlarımızın proje alanındaki mühendislik bürolarının çok zorluklar yaşadığını görüyoruz. Kısa vadede Türkiye ekonomisinde çözüm olmasını beklemiyoruz. Üretime yatırım yapmayan bir ülkeyiz. Teknik kurallara uymayan doğayı talan eden işlevsiz projelere yönelmekte ülkemiz.

Bu toplantıların yapılış amacını ortaya koymak gerektiğini düşünüyoruz. Şu ana başlıklar altında toplayabiliriz:

  • Denetleme-kontrol
  • Proje
  • Yetkinlik-yeterlilik

Bu amaçla kuralların belirlenmesi ve herkesin uyacağı standartların oluşturulması gerekmektedir. Buna uymalı ve uyulmasını sağlamalıyız. Sinerjiyi arttırmak, ortak projeler üretmek. Ortak akılla büyük sorunların çözümüne dair harekete geçilmesi gerekiyor.

Eğitim konusu önemli. Bu konularda net çözümler peşinde olmalıyız. İnsan kaynağı ve çalışma yaşamını başka türlü ayakta tutamayız.

Toplantı sonucu olarak MMO’ nun başlattığı iki projeye destek olunması yönünde görüş oluştu.

  • MMO-MTMD-ETMD-EMO ortak projesi olarak hemen harekete geçecek şantiye mühendisliği, saha mühendisliği eğitimleri konusunda ilk adımı atmak ve süreci başlatmak üzere karar alındı. Makina Mühendisleri Odası, çalışma grubunu oluşturup ilgili dernekleri davet edecek.
  • Ortak çalışma MEP ofisi kurulması kararı alındı.Tasarımcıların ve uygulamacıların da içinde olacağı ortak bir çalışma alanı oluşturularak, start-up’ ların da bir araya geleceği bir ekosistem oluşturulması gerektiği belirtildi. Belediyeden proje için yer isteyerek engellilere de uygun araçlarla orada yerleştirilebilecek bir yerde, orada bir 3d çizim yapılabilecek birim oluşturulup ilerlenmesinin de mümkün olabileceği ileri sürüldü.

Katılımcılar :

Barış Şevketbeyoğlu , Üzeyir Uludağ (MTMD)

Mustafa Cemaloğlu, Gökhan Akbaş (ETMD)

Metin Dağıstanlı, İbrahim Tataroğlu (MMO)

Arife Yıldırım (TTMD)

Nilgün İlik, Ela Uysal (MTMD)