ETMD Bursa Temsilciliği Ev Sahipliğinde Sektör Paydaşları, 30 Eylül 2023 Tarihinde Bir Araya Geldi!

Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği (ETMD) Bursa Temsilciğinin Geleneksel Kahvaltısı Nev-i Çeşni’de gerçekleşti.

Elektrik sektörünün paydaşlarının da hazır bulunduğu ETMD’nin kahvaltı organizasyonuna; BTSO Meclis Üyesi Abdullah Gencer, EMO Başkan Vekili Ferit Günay, Gemlik Belediyesi Meclis Başkanı Emir Birgün, ETMD Kurucu Üyesi Tahsin Yüksel Armağan, ETMD Önceki Dönem Başkanlarından Levent Ceylan, ETMD Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Topak, ETMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Demirel, KALDER Başkanı Emin Direkçi, GESİAD Başkan Yardımcısı Tolga Papatya , ETMD Bursa Temsilcisi Olgun Şafak Karabiber ve çok sayıda üye katıldı.

ETMD Bursa Temsilciliği Ev Sahipliğinde Sektör Paydaşları, 30 Eylül 2023 Tarihinde Bir Araya Geldi! 1

Sektörün sürekli geliştiğine işaret eden ve birlikteliğe vurgu yapan ETMD Başkanı Cemil Topak, ETMD’nin faaliyetleri ve sektörün durumu hakkında bilgilendirmede bulunarak şöyle konuştu:

“Ülkemizin en önemli aydınlık yüzü biz mühendislerimiz. Biz buna inanıyoruz ülkemizin kalkınmasında büyümesinde en önemli rolü yine mühendisler olarak bizler üstlenmeliyiz. Bunu çalıştığımız şirketlerde başarılı olarak yapabiliriz ki yapıyoruz. Aynı zamanda toplumsal bir görevimiz var. Sivil toplum kuruluşları ilerleyen büyüyen gelişen ülkelerde çok önemli bir noktada yer alıyor. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin çok daha fazla sivil toplum kuruluşuna ihtiyacı var. Çok daha fazla meslek örgütlerine ihtiyacı var bir araya gelmeye ihtiyacı var çünkü bireysel olarak yapamadığımız çalışmaları bir araya gelerek bir dernek şemsiyesi altında birbirimizden bir şeyler öğrenerek birbirimize bir şeyler katarak çok daha kolay sağlayabiliyoruz. Burada amaç bir araya gelmek sorunları konuşmak çok hızlı devinime sahip çok hızlı yenilik üreten bir sektörümüz var. Bundan belki 20 yıl önce elektrikli araç şarj istasyonlarını elektrikli araçları üniversitelerde konuşuyorduk ama artık gündemimizde ve hayatımıza girdi. Şu anda elektrik depolama konuşmaya başladık sürekli değişen ve gelişen bir sektörde bu değişimi yakalamak bu değişimi birbirimize ihtiyacımız var. ETMD’de bunu yapmaya çalışıyor mühendisleri bir araya getiriyor. Kahvaltılar, yemekler, seminerler ve konferanslar vererek mesleğin temsilcilerini bir arada tutmaya çalışıyoruz. Yaptığımız birçok proje var başlıca ve bizim de çok önemsediğimiz bir projeden bahsedeceğim öğrencileri çok önemsiyoruz şu anda önümüzdeki hafta itibariyle Yıldız Teknik Üniversitesi’nde ETM’ lerin bir dersi var. Kredili, sınavlı, resmi bir ders senatodan onay imza aldık. Yoğun bir öğrenci katılımıyla dersimizin kotası tamamen doldu. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde bu yıl başlıyoruz şu anda İstanbul Teknik Üniversitesi Kocaeli Üniversitesi gibi elektrik Mühendisliği Bölümü olan üniversitelerden de talep var. Sektörümüzün gelişimi ve birlikteliği için çalışmalarımız sürecek bu manada Bursa temsilciğimize ve Olgun Şafak Karabiber değerli çalışmalarından dolayı kutluyoruz.”

“SEKTÖRÜN SORUNLARINA KAYITSIZ KALMIYORUZ”

ETMD Bursa Temsilciliği Ev Sahipliğinde Sektör Paydaşları, 30 Eylül 2023 Tarihinde Bir Araya Geldi! 2

Elektra Elektronik firmasının sponsorluğunda gerçekleştirilen ETMD Bursa Temsilciğinin geleneksel kahvaltısının açılışında konuşan ETMD Bursa Temsilcisi Olgun Şafak Karabiber;

“Derneğimizin ve Bursa temsilciliğimizin mesleki faaliyetleri tüm hızıyla devam ediyor. Mesleğimizi layık olduğu seviyelere yükseltmek derneğimizin ve meslektaşlarımızın birlikte yürüteceği temel faaliyetlerden biridir.  Bursa’mızın İnegöl ilçesinde meydana gelen fabrika yangınları felaketlerine kayıtsız kalmadık, alanında uzman konuklarımız ile ETM’de Youtube ve sosyal medya kanallarımızdan yayınlar yaparak, alınması gereken önlemler konusunda farkındalıklar yarattık. Yeni üyemiz Yusuf Türkoğlu’nu ziyaret ettik. Elektrik Mühendisleri Odası Bursa şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Burak Özgen ve yönetim kuruluna protokol ziyareti gerçekleştirerek beraber projeler üretme ve bunları hayata geçirme konusunda mutabık kaldık.  BTSO 25. Komitenin düzenlemiş olduğu sektöre sorunlar ve çözüm önerileri istişare toplantısına katıldık burada çözüm önerilerimize ilgili fikirlerimizi beyan ettik. Kısa zamanda sizlerin desteğiyle birçok faaliyet gerçekleştirdik fakat bu bize yetmez rüzgarı arkamıza aldık.”

“YOUTUBE PROGRAMLARIMIZ SÜRECEK”

Başladıkları Youtube programlarına devam edeceklerini belirten ETMD Bursa Temsilcisi Olgun Şafak Karabiber, “Başladığımız Youtube programlarımıza devam edeceğiz her geçen gün geliştiriyor ve çeşitlendiriyoruz. Şu an 3 ana konuda programlar düzenliyoruz; bunlardan birincisi alanda uzman konuklarımız ve önem konularımız da meslektaşlarımıza ve toplumumuza fayda sağlamaya çalışacağız. İkinci olarak ise üretici firmalarımızın ürünlerini tanıtabilecekleri programlar düzenleyeceğiz ve üçüncü olarak üye firmalarımıza özel firma tanıtımlarını yapabilecekleri programları da organize ederek çekeceğiz. Bu Youtube programlarımız gider meslektaşlarımıza üreticilerimize üye firmalarımıza katkılar sunmayı hedefliyoruz. Birçok kurum ve kuruluşta ile yine işbirliği yapma konusunda çalışmalar yapacağız üye firma ziyaretlerimiz devam edecek üyelerimizin sorunları başarılarını birinci ağızdan dinleyerek onların yanında olmaya çalışacağız uluslararası ve ulusal alanda kendini ispatlamış meslektaşlarımızı Bursa’mıza davet ederek seminerler düzenleyeceğiz” dedi.

Kasım ve Aralık ayları içerisinde Ankara’da bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunacaklarını ifade eden Karabiber, “Kasım aralık ayları içerisinde merkez yönetim kurulumuzun da onayıyla Ankara ziyareti gerçekleştirmeyi düşünüyoruz bu ziyaretimizde Anıtkabir’i Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Bursa milletvekillerini ziyaret edeceğiz” ifadelerini kullandı.

ETMD Bursa Temsilciğinin Geleneksel Kahvaltısı üyelerin görüş ve önerilerini dile getirmesiyle son buldu.

GALERİ: