ETMD Tarafından Hazırlanan; Efe ve Derya Okulda Kitapçığının İlk Baskısı Çıkıyor!

Dijital Olarak 24 Mart 2022 Tarihinden İtibaren Yayında Olan; Efe ve Derya Okulda Adlı Kitapçık, Derneğin Sosyal Sorumluluk Projeleri Arasında Yerini Aldı.

Elektrik enerjisinin üretim ve tüketim süreçlerinde evlerden, çocuklardan başlayarak farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan kitapçığın ilk baskısı ETMD Bizden Haberler Dergisi 100. Özel Sayı baskısıyla birlikte dağıtımına başlandı, planlanan ikinci baskı okullara gönderimini sağlamak amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

Efe ve Derya Okulda Özet:

İki yakın arkadaş Derya ve Efe okuldalar…

Derya ve Efe gündelik yaşamlarımızda önemli yere sahip olan elektrik enerjisi hakkında bilgi alışverişi yapıyorlar.

Elektrik enerjisinin çevremize, doğamıza zarar vermeden üretilmesi, tasarruflu ve güvenli bir şekilde kullanılması gerektiğini biliyorlar ve farkındalıklarını dile getiriyorlar.

Onların bu yolculuklarına dahil olup sizler de elektrikle ilgili yeni bilgiler edinebilirsiniz.

Derya ve Efe ‘nin serüvenleri devam edecek…

ETMD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Cemaloğlu’nun sözleri:

Değerli Öğrenciler,

Elektrik enerjisini bildiğiniz gibi her alanda kullanıyoruz. Evimizin her odasında, mutfakta, banyoda, iş yerlerimizde, okulumuzda, tiyatroda, sinemada, trenlerde, taşıtlarda, her yerde… Kullanım alanları arttıkça haliyle tüketimde artıyor.

Tüketimi karşılamak için üretimi de artırmak gerekiyor. Elektriği üretmek için kullanılan kaynaklar ülkemiz ve dünyamız için kısıtlı. Maalesef depolama sorunumuz olduğu için güneş ve rüzgâr marifeti ile olan üretimler ihtiyacımızı tam olarak çözemiyor. Talep fazla olunca kömür, doğalgaz veya petrol kaynaklı üretimleri kullanmak zorunda kalıyoruz. Kısaca fosil yakıt dediğimiz bu kaynakların çevreye verdiği zararları göz ardı etmemiz mümkün değil. Aynı zamanda kullandıkça azalıyor, azaldıkça da pahalılaşıyor. Bu da bütçemizde açıklara ve fakirleşmemize sebep oluyor.

Elektrik enerjisini israf etmeden kullanmanın, sorunun çözümüne önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

İşte tam da bu sebepten dolayı sizin o güçlü desteğinize, dalgın ve zaman zaman da unutkan olan benim gibi büyüklerinizin yanık bıraktığı lambaları, prizler de bıraktığı cihazları kapatmamız için uyarmanıza ihtiyacımız var. Tasarruf yapmanıza ve yaptırmanıza ihtiyacımız var. Bizler, gelecek nesil olan sizlere daha iyi bir dünya bırakmak için çaba göstermekteyiz. Ancak sizler de o hassas duyarlılığınızla geleceğinize sahip çıkmalısınız.

Sevgili Derya ve Efe; Enerji tasarrufu konusunda aydınlatıcı bilgiler vermek için gönüllü oldular. Biz de onlara destek olduk. Bu kitapçığın arkasındaki iletişim bilgilerinden onlara ulaşabilir, kıymetli fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Sizler, bizler için çok önemlisiniz, dünyamızın geleceğisiniz.

ETMD Yayın Kurulu:

Değerli Okurlarımız,

Efe ve Derya ilk hikayelerini okulda gerçekleştirdi, iki baskı olarak planlanan kitapçıkta yer alan şipşirin ve değerli arkadaşlarımızın başka hikayeleri de olacak. Kitapçığa aynı zamanda elektronik ortamda da yer vererek geniş kitlelere ulaştırmak istedik.

Görüşlerinizi bize yazabilirsiniz.

Keyifle okumanızı dileriz ve umuyoruz ki; dernek olarak konu özelinde farkındalık yaratılmasına katkı sunabildik.

Metin yazarlığı, çizimler, tasarım aşaması, yayına hazırlık, baskı ve dağıtım süreçleri boyunca destek olan değerli isimlere ve ilk baskı sponsorumuz olan EAE Elektrik firmasına teşekkür ediyoruz.