ABB’nin Yeni Kobot’u GoFa ™ Prestijli ”Best of the Best Red Dot” Ödülünü Kazandı !

Önde gelen ürün tasarım uzmanları, ABB’nin GoFa™ kolaboratif robotunu, robotları daha ulaşılabilir hale getirecek bu yenilikçi tasarımı için takdir ediyor.

Benzersiz tasarım konseptiyle bu yeni robotu hem çekici ve hem de kullanıcılar için erişilebilir kılması nedeniyle, ABB’nin GoFa kobotu prestijli Red Dot Best of the Best ( En İyinin En İyisi Kırmızı Nokta ) tasarım ödülüne layık görüldü.

Küresel Red Dot Tasarım Ödülleri, jürinin her yıl binlerce başvuruyu değerlendirdiği ürün tasarımındaki başarıların takdir edildiği bir ödüldür. Red Dot’un “En İyinin En İyisi” ödülü ise çığır açan tasarımlar içindir. Estetik açıdan en çekici, işlevsel, akıllı veya yenilikçi tasarıma ayrılan bu yarışmadaki en yüksek dereceli ödüldür.

GoFa, sınıfınındaki en hızlı kobotdur. Çok çeşitli görevlerde çitlere ihtiyaç duymadan insanlarla yan yana çalışmayı amaçlamaktadır. Her bir eklemde bulunan ve herhangi bir beklenmedik temas algıladığında kobotu milisaniyeler içinde durduran akıllı sensörler dahil olmak üzere gelişmiş güvenlik özellikleri, GoFa’nın çalışanlarla birlikte doğrudan ve sürekli olarak güvenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

Ürün tasarımcılarından özet olarak istenen, insanları ve özellikle ilk kez kullanıcıları GoFa’yı güvenle kullanmaya ve onunla etkileşime girmeye teşvik etmek için sezgisel, kullanıcı dostu, yaklaşılabilir bir tasarım oluşturmaktı.

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu İş Kolu Başkanı Sami Atiya, “Robotları daha ulaşılabilir, kullanımı daha kolay ve daha sezgisel hale getirmek, robotları işyerinde bugün bir dizüstü bilgisayar kadar tanıdık hale getirme vizyonumuzun anahtarıdır. Yeni kobot’umuz GoFa’nın Red Dot jürisi tarafından ne kadar kullanıcı dostu olduğu konusunda takdir edilmesinden çok memnunum. GoFa, oyunun kurallarını değiştiren ve daha fazla insanın robotlarla çalışmasını kolaylaştırmak için iyi endüstriyel tasarımın önemini pekiştiren bir üründür. Yaklaşılabilir bir tasarım oluşturmak, robotların geleneksel fabrika or tamlarının dışındaki çeşitli işyerlerinde benimsenmesini sağlayarak, dünya çapında yeni kullanıcılar ve yeni endüstriler için otomasyonun kilidini açmamıza yardımcı olacak. ” dedi.

GoFa’nın tasarımı, endüstriyel ve tüketici ürünleri arasındaki sınırları daraltan, geleneksel endüstriyel ro botların görünümünden farklıdır. Gelişmiş renk, malzeme ve kaplama kullanımı GoFa’ya modern ve şık bir görünüm verirken, kobot’a kullanıcı dostu ancak güçlü bir görünüm veren ince, düz kollar kullanır. İki düğmeli ve hafif halkalı basit kol tarafı arayüz tasarımı, tüketici ürünlerinin kullanımı kolay arayüzlerini yansıtır. Bu, tüketici teknolojisine daha alışkın ve endüstriyel makinelere aşina olmayan ilk kez robot kullanıcıları için bile erişilebilir olmasını sağlar.

ABB Robotik Kolaboratif Robotlar Global Ürün Müdürü Andie Zhang “Endüstriyel tasarım sadece estetik ten ibaret değildir! Form fonksiyonu takip eder ve bir tüketici ürünü yaklaşımını kullanarak insan merkezli tasarıma verdiğimiz önem, GoFa’nın kullanılabilirlik, fayda ve kullanım kolaylığı önerisini ilettiği anlamına geliyor. Çekici, cana yakın bir tasarım oluşturmak, insanların kobotlarından en iyi sonucu almalarını sağlıyor. İnsanların sadece onunla birlikte çalışırken kendilerini rahat hissetmelerini istemiyoruz, kullanıcıların robotla çalışmaktan zevk almasını istiyoruz. GoFa, robotun koluna dokunarak ve onu yönlendirerek programlandı, bu nedenle, kullanıcıların öğretirken kobotu tutma ve yönlendirme ko nusunda rahat olmaları önemlidir.”

ABB’nin kobotları sezgisel olarak tasarlandığından, müşterilerin robot programlama uzmanlarına bağlı kalmaları gerekmez. Bu, düşük otomasyon seviyesine sahip endüstrilere yardımcı olacak ve müşteri lerimiz kobotlarını kurulumdan sonraki dakikalar içinde, özel bir eğitim olmaksızın kutudan çıkarır çıkarmaz çalıştırabilirler.

“Kullanım kolaylığı sağlayan dijital araçları, entegre güvenlik özellikleri ve daha yüksek yük kapasitesi ile yeni kobotlarımız insan ve robot işbirliğinin geleceğini temsil ediyor. Bu yeni nesil, daha fazla işletmenin tekrarlayan, sıradan ve tehlikeli süreçleri otomatikleştirmesine, verimlilik ile esnekliği artırmasına ve çalışanların daha fazla katma değerli faaliyetler yapmasına olanak tanıyacak. Tablet veya akıllı telefon kullanabiliyorsanız, kobotlarımızla da kolayca çalışabilirsiniz.” ”dedi Andie Zhang.

ABB’nin yeni GoFa kobotunun piyasaya sürülmesi, YuMi’nin 2015’te piyasaya sürülmesinden bu yana işlet melerin anahtar görevleri güvenli bir şekilde otomatikleştirmesine yardımcı olan ABB’nin YuMi® ailesinin başarısına dayanıyor. Dünyanın ilk gerçek kolaboratif robotu olan YuMi’nin tasarım konsepti de 2011’de Red Dot’un “En İyinin En İyisi” ödülünü almıştı.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dö nüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve ha reket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB’nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet gele neği ile bugün 100’den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor.

www.abb.com

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, robotik, makine otomasyonu ve dijital hizmetlerde bir öncü olarak otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar çok çeşitli endüstriler için yenilikçi çözümler sunar. Dünyanın önde gelen robotik ve makine otomasyon tedarikçilerinden biri olarak 500.000’den fazla robot çözümü sağlamıştır. Her ölçekteki müşterilerimizin üretkenliği, esnekliği, sadeliği ve çıktı kalitesini artırmasına yardımcı oluyoruz. Geleceğin bağlantılı ve kolaboratif fabrikasına geçişlerini destekliyoruz. ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, 53’ten fazla ülkede 100’den fazla lokasyonda 11.000’den fazla kişiyi istihdam et mektedir.

www.abb.com/robotics

ABB Logo