ABB, Türkiye’nin En Gelişmiş Veri Merkezine Güç Yapısı Sağlıyor

BASIN BÜLTENİ

ABB, Türkiye’nin en gelişmiş veri merkezine güç yapısı sağlıyor

ABB’nin geniş teknoloji yelpazesi, yeni Star of Bosphorus tesisinde güvenilirliğin sağlanmasına ve alçak gerilim donanımının hızlı kurulumuna yardımcı oluyor.

ABB, Uptime Institute tarafından 3. Düzey tesis olarak onaylanacak olan ve ülkedeki ilk “carrier neutral” ticari veri merkezi olma niteliğini taşıyan NGN – Star of Bosphorus veri merkezinin açılışını bugün İstanbul’da yaptı. ABB, birçok müşteri için çeşitli IT donanımını bulunduracak ortak yerleşim merkezinin güç beslemesini ve dağıtım yapısını sağladı.

3. Düzey merkezlerde güç ve havalandırma sistemlerinin planlı bakımının, merkezlerdeki IT sistemlerinin çalışmasına engel olmadan yapılması sağlanıyor. Bu kabiliyetin temeli ise ortak yerleşim merkezine dayanan sayısız işletmenin veri operasyonlarında minimum veya sıfır aksama ile izlenebilen, bakımı yapılabilen ve değiştirilebilen gelişmiş ABB alçak gerilim donanımından geliyor.

Star of Bosphorus merkezinin kalbinde ABB’nin ana dağıtım panosu system pro E power bulunuyor. Bu kompakt ve esnek yapı, 120 muhafaza boyutu için sadece birkaç parça numarası sayesinde farklı mantıksal sıralamalar halinde monte edilebiliyor. Sistem, sorunsuz montaj ve bakım ve de hızlı donanım kurulumuna yardımcı oluyor. ABB mühendisleri Star of Bosphorus’ta daha fazla IT ve güç donanımına yer vermek adına 39 sütunlu bir pano inşa etti.

ABB Türkiye Elektrifikasyon Ürünleri bölümünde ürün pazarlama uzmanlığı yapan Recep Mert şunları söyledi: “NGN, system pro E power sayesinde en az yer kaplayan çözümü edinmiş oldu ki bu oldukça zorlu bir süreçti. Burada tasarruf edilen yerler artık veri merkezi müşterileri için daha fazla sunucu ve networking teçhizatı sağlayacak üretken IT altyapısının genişletilmesinde kullanılabilir.”

ABB, ana dağıtım panosunun yanında başka önemli teknolojiler de sağlayarak Star of Bosphorus’u Türkiye’deki en sofistike veri merkezi haline getirdi. Bu teknolojiler Emax 2, Tmax ve Tmax XT devre kesiciler, denetim ürünleri ve de system pro E power ve ArTu L muhafazaları da dahil olmak üzere büyük bir alçak gerilim donanım yapısını içeriyor.

NGN Bulut ve Veri Merkezi Hizmetleri Ön Satış Müdürü Emin Kebeli şunları söyledi: “ABB’yi seçtik çünkü çığır açan çözümler ve eşsiz bir teknik destek sunuyorlar. ABB, ilgili tüm ürün uzmanlarına sürekli olarak erişmemizi sağladı; onlar da projenin yönetimini, ürün seçimini ve pano panellerinin tasarımını bizzat destekledi.” ABB tüm altyapıyı sadece dört ay içerisinde sağladı ve bundan iki ay sonra tesis tamamen