ABB, PixelPaint İle Özelleştirilmiş Otomotiv Boyama Uygulamalarının Geleceğini Ortaya Çıkarıyor!

ABB,PixelPaint

PixelPaint, aşırı püskürtmeyi ortadan kaldırmak için bir mürekkep püskürtmeli kafa kullanarak yüzde 50 daha hızlı ve daha sürdürülebilir olarak, iki ayrı tonlu boyanın ve ayrı tasarımların maskeleme ve maskeleme olmadan tek geçişte uygulanabilmesini sağlıyor.

Y kuşağı, ikinci bir renk, mat farklı boya cilası veya özel bir tasarım kullanarak özelleştirilmiş araç gibi farklı boya kataloglarına olan ihtiyacı artırarak, daha fazla kişiselleştirme talebinde bulunmaktadır. Önceden, üstyapı üzerine iki tonlu veya özelleştirilmiş bir tasarım uygulayabilmek için, aracın boya hattına bir kez ilk katman için ve ardından alanlar maskelendikten sonra ikinci renk için hatta tekrardan girmesini gerektiren zaman ve emek yoğun bir süreçti.. Tipik olarak, üstyapıyı maskelemek vardiya başına yaklaşık 10 ila 20 operatör gerektiriyordu ve iki operatörün ikinci renk uygulandıktan sonra maskeyi kaldırması gerekiyordu.

Üstyapı yüzeyine uygulanan boyanın yalnızca yüzde 70 ila 80’i kullanılabilmekte ve önemli miktarlarda boya israf edilmektedir. Bu durum geri dönüşüm için maliyetleri artırır ve ek boya satın almak zorunda kalınmaktadır.

ABB’nin yenilikçi PixelPaint çözümü, iki tonlu ve dekoratif boyama uygulamaları için bir üst düzey boyama mürekkep püskürtme kafası, dozaj kontrol paketi ve kullanımı kolay RobotStudio® programlama yazılımını içerir.

ABB Robotik Otomotiv OEM Genel Müdürü Michael Larsson “Günümüzün son derece rekabetçi otomotiv üretim pazarında artık araç üreticileri, standart dışı ve özelleştirilmiş tasarımlara yönelik artan talebi karşılayabilmek için, kişiselleştirilmiş seçenekler de dahil olmak üzere yüksek kaliteli bir boya cilası sunarken esneklik, verimlilik ve maliyet rekabetçiliğini geliştirmelerine yardımcı olabilecek çözümlere ihtiyaç duyuyor. PixelPaint ile, boyanın yüzde 100’ü üstyapı yüzeyine uygulanıyor, bu nedenle aşırı püskürtme olmaz. Bu, hiçbir boyanın kaybolmamasını sağlayarak işletme maliyetlerini düşürmek ve çevresel performansı iyileştirmekle kalmaz, PixelPaint ayrıca her araba için maskeleme ve maskeleme kaldırma işlemlerini ortadan kaldırarak otomotiv boyahanelerindeki darboğazları azaltmaya yardımcı olur. ” dedi.

Pixelpaint, iki ABB IRB 5500 robotu kullanan bir hücreden oluşmaktadır. Aşırı püskürtmeme teknolojisi, boyayı geleneksel bir püskürtücü ile püskürtmek yerine baskı nozülü kafasını kullanarak doğrudan hedef alana yazdırır ve bu da yüzde 100 aktarım verimliliği sağlar.

Maskeleme veya maskeleme kaldırma işlemine gerek kalmadan, özelleştirilmiş bir boyama işi tek bir geçişte gerçekleştirilebilir ve bu sayede çevrim sürelerini yaklaşık yüzde 50 azaltır.

ABB’nin aşırı püskürtmesiz PixelPaint çözümü, Haziran 2019’da Cannes’daki SURCAR yıllık konferansında “Teknoloji” ödülü ile çığır açan bir yenilik olarak kabul edildi. SURCAR, küresel otomobil kaporta kaplama topluluğu için bir araya gelen forumdur.

Robotlara ve uygulamaya özel ekipmanlara ek olarak ABB, otomotiv endüstrisi için standartlaştırılmış üretim hücrelerinin yanı sıra komple üretim hatlarının tasarımı, planlaması ve uygulamasını da sunmaktadır. ABB Ability™ platformu, müşterilerin süreç optimizasyonu ve kestirimci bakım gibi çeşitli dijital hizmetlerden yararlanmasını sağlar.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB’nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100’den fazla ülkedeki yaklaşık 110.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com.tr

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, robotik, makine otomasyonu ve dijital hizmetlerde bir öncü olarak otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar çok çeşitli endüstriler için yenilikçi çözümler sunar.  Dünyanın önde gelen robotik ve makine otomasyon tedarikçilerinden biri olarak 400.000’den fazla robot çözümü sağlamıştır. Her ölçekteki müşterilerimizin üretkenliği, esnekliği, sadeliği ve çıktı kalitesini     artırmasına yardımcı oluyoruz. Geleceğin bağlantılı ve kolaboratif fabrikasına geçişlerini destekliyoruz. ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, 53’ten fazla ülkede 100’den fazla lokasyonda 10.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir. www.abb.com/robotics

ABB Logo
 www.abb.com.tr