ABB’ nin Tüm Endüstriyel Robotları Artık Sırayla Kolay Programlama Sihirbazı Yazılımına Sahip Oluyor!

ABB, özel eğitim ihtiyacı olmadan robotları kurmayı, programlamayı ve çalıştırmayı basit hale getirebilen, kolay programlama aracını endüstriyel robot yelpazesine genişletiyor.

ABB, ilk kez robot kullanacakların, uzman programlama becerilerine veya herhangi bir RAPID kod bilgisine ihtiyaç duymadan üretim hatlarına robotik otomasyonu eklemelerine olanak tanıyabilen, IRB 1100 endüstriyel robotu için de artık, Kolay Programlama Sihirbazı yazılımını piyasaya sürüyor.

ABB’ nin Tüm Endüstriyel Robotları Artık Sırayla Kolay Programlama Sihirbazı Yazılımına Sahip Oluyor! 1

Basit grafik bloklara dayanan Kolay Programlama Sihirbazı, uzman olmayanların uygulamalarını  otomatikleştirmelerini kolaylaştırır. Bloklar, robotun gerçekleştirmesi için bir dizi basit işlem oluşturmayı  kolay ve sezgisel hale getiren “konuma gitme”, “bir nesneyi seçme” ve “hareketleri tekrarlama” gibi  eylemleri temsil eder. Acemi programcıların çarpışmalar gibi hataları çözmesine olanak tanıyan hata  işleme işlevleri de vardır. 

ABB’ nin Tüm Endüstriyel Robotları Artık Sırayla Kolay Programlama Sihirbazı Yazılımına Sahip Oluyor! 2

Kolay Programlama Sihirbazıyla, bir robot dakikalar içinde çalışmaya başlayabilir. Programlama süreci, ABB  FlexPendant üzerinde gerekli bloğu basitçe sürükleyip bırakarak, kullanıcının sonuçları hemen görebileceği ve gerekirse robotun eylemlerini ayarlayabileceği bir uygulama şekline indirgenmiştir. Makine besleme veya montaj gibi uygulamalar için robot programlama dili bilgisine gerek kalmadan, sadece bu blokları  birbirine bağlayarak eksiksiz programlar oluşturulabilir. 

ABB Robotik Ürün Yönetimi Bölümü Başkanı Antti Matinlauri ‘’ Endüstrilerden, çok farklı görevler için kolayca programlanabilen robotlar için artan bir talep var. ABB, bu nedenle IRB 1100 ile başlayan küçük endüstriyel robotları desteklemek için Kolay Programlama Sihirbazı yeteneğini artık genişletiyor. İnsanlar akıllı telefonlardaki ve diğer tüketici teknolojilerindeki kolay kullanıcı arayüzlerine alıştı. Kolay Programlama Sihirbazı aracımız, endüstriyel robotları programlama güçlüğünü ortadan kaldırmak için bu konsepti kullanmaktadır. Bu sihirbaz artık herkesin robotik kullanmasını sağlayabilmeye bizleri bir adım daha yaklaştırıyor. ‘’ dedi.

Daha özel programlama ihtiyaçları olan şirketler için, belirli görevleri gerçekleştirebilmek üzere yeni bloklar da oluşturulabilir. Bu, ABB veya iş ortaklarının standart RAPID programlama rutinlerini programcı olmayanlar tarafından kullanılmaya hazır Sihirbaz bloklarına dönüştürmek için kullanabileceği ABB’nin Beceri Oluşturucu yazılımı aracılığıyla elde edilebilir. Beceriler olarak bilinen özel bloklar, özel tutucular veya görüntü uygulamalarını kontrol etmek için üretilebilir.

Beceri Oluşturucu, developerercenter.robotstudio.com adresinden indirilebilen ayrı bir yazılımdır. 

Sihirbaz Kolay Programlama hakkında daha fazla bilgi için lütfen https://new.abb.com/products/robotics/application-software/wizard adresini ziyaret edin. 

www.abb.com

ABB Logo

Bizi takip edin