ABB, Muğla’daki 630 MW Kapasiteli Termik Santral İçin Yüksek Verimlilik Çözümleri Sunacak

Tesis edilecek otomasyon teknolojisi yüksek verimlilik, santral ve türbin kontrolüne yönelik faydalar, çevresel etki gelişimine katkı, mevzuata uygunluk ve daha fazla siber güvenlik imkanı sağlayacak.

ABB, Türkiye’nin en büyük bağımsız enerji üreticilerinden biri olan Yatağan Termik Santrali Enerji Üretim A.Ş. ile anlaştı. ABB, ülkenin güneybatı kesimindeki evlerin ve işyerlerinin enerji talebine 630 MW enerji üretim kapasitesi ile önemli katkı sağlayan Muğla’da bulunan Yatağan Termik Santrali’ne entegre kontrol, siber güvenlik ve otomasyon teknolojisi hizmetlerini sağlayacak.

Santral, verimde ciddi gelişmeler elde etmek, talebe göre daha esnek enerji üretimi sağlamak ve de talep düştüğünde üretimi azaltmak adına ABB’nin otomasyon teknolojisinden faydalanacak. Başlamış olan modernizasyon projesinde santral ve türbin kontrolü için yeni dağıtılmış kontrol sistemi (DCS) ABB Ability™ System 800xA kullanılacak. ABB aynı zamanda IEC61850 protokolü kapsamında elektriksel entegrasyon çözümleri ve yüksek hızlı bara aktarma sistemi de sağlayacak.

ABB’nin teknolojisi, Avrupa çevre düzenlemelerine ve primer frekans kontrolü (PFC) yönetmeliğine uygunluğun sağlanmasında da yardımcı olacak. Dahili veri bağlantısı sayesinde santralin sistemleri, gelecekte ileri analiz veya endüstriyel yapay zeka gibi diğer dijitalleştirme çözümlerini değişikliklerden etkilenmeyerek, sorunsuz bir şekilde entegre edebilecek.

Bununla birlikte ABB Cyber Security Workplace de, Türkiye’nin enerji altyapısı için kritik santraller açısından özellikle önemli olan mevcut siber güvenlik imkanlarını güçlendirecek. ABB aynı zamanda üç yıllık bakım sözleşmesiyle santral performansı ve bakımı konusunda da destek sağlayacak.

Yatağan Termik Santrali Genel Müdürü Korhan Tiryaki’den : “Enerji sanayisinin öncü DCS tedarikçilerinden biri olan ABB, bu santrali daha verimli hale getirme, çevreye etkisini azaltma ve mevzuata uygunluğunu sağlama açısından bizi destekleyebilecek bir kuruluş. Elde edeceğimiz faydaların sürekli, etkili ve uzun ömürlü olmasını sağlamak adına santral performansında, bakımında ve tamamlayıcı bakımında da destek almak adına ABB’nin uzmanlığına güveniyoruz.

ABB Türkiye Enerji Endüstrileri Bölüm Yöneticisi Barış Ünver şunları ekledi: “Otomasyon ve kontrol teknolojilerimiz, enerji üreticilerinin düşük karbonlu enerji üretim yolculuklarında onlara yardımcı oluyor. Daha az yakıtla daha fazla enerji elde ederek ciddi verim sağlarken bir yandan da mevcut ve eski kömür santrallerinin çevre üzerindeki etkilerini azaltmak, müşterilerimizin operasyonlarının etkisini azaltmada sunduğumuz katkının önemli bir kısmını oluşturuyor.”

“Siber güvenlik riskinin böylesine arttığı bir dönemde her santral için kritik öneme sahip olduğundan, Türkiye’deki bu santralin siber güvenlik imkanlarının güçlendirilmesine de yardımcı oluyoruz.”

ABB Enerji Endüstrileri, petrol, gaz, kimyasal, yaşam bilimleri, enerji üretimi ve su sanayilerindeki işletmeler için güvenli, akıllı ve sürdürülebilir projeler ve operasyonlar sunar. Sanayiye otomatikleştirme, dijitalleştirme ve enerji sağlayan entegre çözümler geliştirerek müşterilerimizin adapte olmaları ve başarıya ulaşmalarına yardımcı olarak çevremizi teknolojiyle bir araya getirmekteyiz. Alandaki 50 yılı aşkın tecrübemizle operasyonel verimi geliştirmeye, riski azaltmaya ve de enerji tüketimini ve atığını azaltmak adına tasarlanmış teknolojilerimizle enerji sanayisindeki geleneksel yaklaşımları yeniden şekillendirmeye ve yeniliklere imza atmaya devam etmekteyiz.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB’nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100’den fazla ülkedeki yaklaşık 110.000 çalışanı sürdürüyor.

http://www.abb.com.tr

ABB Logo

Bizi takip edin